LeeduLeedu

ELiga ühinemise aasta: 2004

Pealinn: Vilnius

Üldpindala: 65 000 km²

Rahvaarv: 3,3 miljonit

Rahaühik: litt (Lt)

Schengeni ala: Schengeni ala liige alates 2007

Leedu

Leedu on kolmest Balti riigist lõunapoolseim. Samas on ta neist suurim ka pindalalt ja rahvaarvult. Leedu oli esimene okupeeritud Nõukogude Liidu vabariik, mis sellest iseseisvaks sai ning taastas oma suveräänsuse 11. märtsi 1990. aasta iseseisvusdeklaratsiooniga.

Leedu pinnamood on enamjaolt tasane, väljaarvatud madalamad mäed läänes asuvatel kõrgendikel ja idapoolsel mägismaal. Kõrgeim punkt on Aukštasis (294 meetrit). Leedus on 758 jõge, üle 2800 järve ja riigi merepiir Läänemere rannikul on 99 km pikkune. Rannikualad on populaarsed puhkusesihtkohad ning seal asuvad ka looduskaitsealad. Veidi rohkem kui 30% pindalast on kaetud metsaga.

Peaaegu 84% rahvastikust on etnilised leedulased. Kaks suurimat vähemusrahvust on poolakad (üle 6% rahavastikust) ja venelased (veidi üle 5%). Leedu keel kuulub indo-euroopa keelte perekonda.

Pealinn Vilnius on maaliline linn, mis asub jõgede Neris ja Vilnia kallastel. Vanalinna arhitektuur on üks Ida-Euroopa silmapaistvamaid. Vilniuse Ülikool (asutatud 1579) on ehitatud renessansi stiilis. Hoonel on palju siseõuesid, mistõttu ta on nagu linn linnas.

Leedu president valitakse otsestel valimistel viieks aastaks ning tema volitused hõlmavad eelkõige välis- ja julgeolekuküsimusi. Ühekojalises Leedu parlamendis (Seimas) on 141 liiget.

Leedu kõige kuulsaim kulinaarne ekspordiartikkel on võib-olla külm peedisupp. Kartulil on menüüs alati oluline koht. Populaarsed toidud on kartulipannkoogid ja Cepelinai – tsepeliinid, mis on liha, juustumassi või seentega täidetud kartulipirukad.

Kasulikud viidad

Leedu

Aidake meil veebisaiti täiustada

Kas leidsite otsitava teabe?

JahEi

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?