LitvaLitva

Rok vstupu do EU: 2004

Hlavní město: Vilnius

Rozloha: 65 000 km²

Počet obyvatel: 3,3 milionu

Měna: litas (Lt)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 2007

Litva

Litva je ze všech tří pobaltských států položená nejjižněji a je zároveň největší a nejlidnatější. Byla okupována Sovětským svazem a nezávislost získala prohlášením nezávislosti 11. března 1990.

Litevská krajina je rovinatá, kromě několika nízkých kopců na západě a na východě. Nejvyšším bodem je Aukštasis měřící 294 metrů. Na území Litvy teče 758 řek, najdeme zde více než 2 800 jezer a 99 km dlouhou část pobřeží Baltského moře, které se využívá především pro rekreační účely nebo jako přírodní rezervace. Lesy pokrývají pouze 30 % území.

Litevci tvoří asi 84 % obyvatel. Největšími etnickými menšinami jsou Poláci (přes 6 % obyvatelstva země) a Rusové (přes 5 %). Litevština patří do rodiny indoevropských jazyků.

Malebným hlavním městem Vilnius protékají řeky Neris a Vilnia a architektura v jeho nejstarší části se řadí k evropským skvostům. Tamější univerzita, založená v roce 1579, je renesanční komplex s velkým počtem nádvoří a je jakýmsi samostatným „městem ve městě“.

Litevský prezident, který je volen přímo na pětileté období, se věnuje především zahraniční a bezpečností politice. Jednokomorový litevský parlament Seimas má 141 členů.

Nejoblíbenější litevskou kulinářskou specialitou je patrně polévka z řepy, která se podává studená. Často se zde vaří jídla z brambor, z nichž nejznámější jsou bramborové placky a Cepelinai – bramborové knedlíčky plněné masem, tvarohem nebo houbami.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Litva

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?