ŁotwaŁotwa

Rok przystąpienia do UE: 2004

Stolica: Ryga

Powierzchnia: 65 000 km²

Liczba mieszkańców: 2,3 mln

Waluta: Członek strefy euro od 2014 r. (€)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 2007 r.

Łotwa

Łotwa odzyskała niepodległość w 1991 r., po rozpadzie ZSRR. Jest to kraj nizinny położony nad Morzem Bałtyckim i pokryty lasami, z których drewno jest wykorzystywane w przemyśle budowlanym i papierniczym. Przyroda tego kraju odznacza się wyjątkowym bogactwem. Łotwa jest również producentem towarów konsumpcyjnych, tkanin oraz maszyn. Ściągają tu turyści z całej Europy.

Łotwę zamieszkują przede wszystkim Łotysze (59 proc.) i Rosjanie (29 proc.). Ponad jedna trzecia ludności mieszka w stolicy kraju – Rydze. Ryga została założona w 1201 r. i jest największym miastem we wszystkich trzech krajach bałtyckich (730 000 mieszkańców). Mierząca 43 m wysokości Statua Wolności w Rydze należy do najwyższych tego rodzaju pomników w Europie.

Organem ustawodawczym jest jednoizbowy parlament − sejm (Saeima), składający się ze 100 parlamentarzystów wybieranych w wyborach powszechnych na czteroletnią kadencję. Kadencja prezydenta, wybieranego przez parlament, trwa również cztery lata.

Wśród słynnych Łotyszy wymienić można między innymi malarza ekspresjonistę Marka Rothko oraz współczesnego kompozytora Pēterisa Vasksa.

Specjalnością kuchni łotewskiej są speķa pīrādziņi (zapiekanki z boczkiem) oraz orzeźwiający kapuśniak.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Łotwa

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?