WłochyWłochy

Rok przystąpienia do UE: państwo założycielskie (1952)

Stolica: Rzym

Powierzchnia: 301 263 km²

Liczba mieszkańców: 60 mln

Waluta: Członek strefy euro od 1999 r. (€)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 1990 r.

Włochy

Włochy są krajem górzystym – z wyjątkiem Niziny Padańskiej w północnej części kraju – na północy sięgającym Alp, a na południu Morza Śródziemnego. Do Włoch należą Sycylia, Sardynia, Elba oraz około 70 mniejszych wysp. Na terenie Włoch znajdują się dwa niezależne państwa: Państwo Watykańskie w Rzymie i Republika San Marino.

Dwuizbowy parlament składa się z senatu (Senato della Repubblica) oraz z izby deputowanych (Camera dei Deputati). Wybory odbywają się co pięć lat.

Najważniejsze sektory gospodarki krajowej to turystyka, moda, przemysł maszynowy, chemia, produkcja samochodów i żywność. W północnych regionach Włoch dochód na osobę należy do najwyższych w Europie.

Półwysep Apeniński stanowił niegdyś samo serce rozległego Imperium Rzymskiego, którego imponujące dziedzictwo obecne jest w archeologii, kulturze i literaturze. To także tutaj światło dzienne ujrzały średniowieczny humanizm i renesans. Europejską myśli polityczną, filozofię i sztukę kształtowały takie umysły, jak Niccolò Machiavelli, Dante Alighieri, Leonardo da Vinci oraz Galileusz.

Lista włoskich artystów jest bardzo długa i znajdują się na niej między innymi Giotto, Botticelli, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Tintoretto i Caravaggio. Z kraju tego pochodzą również sławni na całym świecie kompozytorzy oper, Giuseppe Verdi i Giacomo Puccini, a także reżyser filmowy Federico Fellini.

Kuchnia włoska należy do najbardziej wyrafinowanych w Europie i jest bardzo różnorodna: łączy w sobie pikantne smaki Neapolu i Kalabrii, dania liguryjskie z dodatkiem pesto oraz sery i risotto charakterystyczne dla Alp Włoskich.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Włochy

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?