ItálieItálie

Rok vstupu do EU: zakládající člen (1952)

Hlavní město: Řím

Rozloha: 301 263 km²

Počet obyvatel: 60 milionu

Měna: Členem eurozóny od 1999 (€)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor 1990

Itálie

Itálie je s výjimkou Pádské nížiny převážně hornatá a rozprostírá se od Alp až po střední část Středozemního moře. Patří k ní ostrovy Sicílie, Sardinie a Elba a asi 70 dalších menších ostrovů. Na Apeninském poloostrově, na kterém se Itálie nachází, existují dva další samostatné státy: Vatikánský městský stát v Římě a Republika San Marino.

Itálie má dvoukomorový parlament, který se skládá z horní komory neboli senátu (Senato della Repubblica) a poslanecké sněmovny (Camera dei Deputati). Volby se konají každých pět let.

Hlavními hospodářskými odvětvími země jsou cestovní ruch, módní návrhářství, strojírenství, odvětví chemických látek, výroba motorových vozidel a potravinářství. Životní úroveň v severních regionech Itálie je jedna z nejvyšších v Evropě.

V Itálii, centru Říše římské, která zanechala značné archeologické, kulturní a literární bohatství, došlo ve středověku ke zrodu humanismu a renesance. Evropské politické myšlení, filosofii a umění pak na těchto základech formovali velikáni jako byl Machiavelli, Dante, Leonardo da Vinci a Galileo.

Výčet slavných italských umělců je dlouhý a najdeme na něm kromě jiných Giotta, Botticelliho, Leonarda, Michelangela, Tintoretta a Caravaggia. Ze země pocházejí i významní operní skladatelé jako například Verdi a Puccini a filmový režisér Federico Fellini.

Italská kuchyně je jednou nejvybranějších a nejrozmanitějších v Evropě – zahrnuje pikantní chutě Neapole a Kalábrie, jídla s pestem z Ligurie i rýžové pokrmy z italských Alp.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Itálie

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?