ÍrskoÍrsko

Rok pristúpenia k EÚ: 1973

Hlavné mesto: Dublin

Celková rozloha: 70 000 km²

Obyvateľstvo: 4,5 milióna

Mena: členstvo v eurozóne od roku 1999 (€)

Schengenský priestor: nepatrí do schengenského priestoru

Írsko

Od vstupu do Európskej únie v roku 1973 sa Írska republika (Éire) zmenila z prevažne poľnohospodárskej spoločnosti na modernú, technologicky vyspelú ekonomiku keltského tigra.

Väčšinu vnútrozemia tvoria poľnohospodárske nížiny, ktoré miestami pretínajú nízke pohoria, veľké močiare a jazerá. Na západe sa čnejú pobrežné vrchy, miestami až do výšky 1 000 m. Takmer tretina obyvateľstva žije v Dubline.

Dolná komora parlamentu Dáil má 166 členov, zatiaľ čo horná komora Seanad má 60 členov. Parlamentné voľby sa konajú každých päť rokov. Prezident volený na sedemročné obdobie má prevažne reprezentačné povinnosti.

Hoci írske dejiny sú poznačené konfliktami a nepokojmi, jeho obyvateľstvo bolo vždy známe láskou k hudbe a rozprávaniu. Írsko, o ktorom sa často hovorí ako o krajine svätcov a učencov, je rodiskom mnohých anglicky píšucich spisovateľov ako Yeats, Joyce, Beckett, Wilde a Shaw. Zároveň je domovom medzinárodne preslávených rockových skupín a spevákov ako U2, The Corrs a Sinéad O'Connor.

Hlavnými prvkami tradičnej írskej kuchyne sú jednoduché mäsité jedlá a varená zelenina, napr. zemiaky, mrkva, repa a petržlen.

Užitočné odkazy

Írsko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?