IrlandiaIrlandia

Rok przystąpienia do UE: 1973

Stolica: Dublin

Powierzchnia: 70 000 km²

Liczba mieszkańców: 4,5 mln

Waluta: Członek strefy euro od 1999 r. (€)

Strefa Schengen: Nie należy do strefy Schengen

Irlandia

Od chwili przystąpienia do Unii Europejskiej w roku 1973 Irlandia (Éire) przeszła prawdziwą transformację: ze społeczeństwa w przeważającej mierze agrarnego przerodziła się w nowoczesną, zaawansowaną technologicznie gospodarkę, zyskując przydomek „Celtyckiego Tygrysa”.

W środkowej części Irlandii leży Nizina Środkowoirlandzka, z licznymi jeziorami i rozległymi (obecnie w większości zmeliorowanymi) bagnami oraz pojedynczymi grupami niskich wzgórz. Na zachodnim wybrzeżu leżą góry, których wysokość miejscami dochodzi do 1000 m.n.p.m. Prawie jedna trzecia ludności Irlandii mieszka w Dublinie.

Niższa izba parlamentu, czyli Dáil , ma 166 członków, a wyższa, czyli Seanad − 60. Wybory do parlamentu odbywają się raz na pięć lat. Prezydent wybierany na siedmioletnią kadencję pełni głównie funkcję reprezentacyjną.

Choć historię Irlandii naznaczyły momenty tragiczne i burzliwe, Irlandczycy słyną z zamiłowania do muzyki i do snucia opowieści. Irlandia, często nazywana ziemią uczonych i świętych, wydała tak znakomitych pisarzy anglojęzycznych, jak William Butler Yeats, James Joyce, Samuel Beckett, Oskar Wilde i George Bernard Shaw. Z Irlandii pochodzą także znane na całym świecie zespoły i piosenkarze rockowi, między innymi U2, The Corrs, czy Sinéad O’Connor.

Głównymi składnikami kuchni irlandzkiej są proste dania mięsne oraz gotowane warzywa: ziemniaki, marchewka, rzepa oraz pasternak.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Irlandia

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?