IirimaaIirimaa

ELiga ühinemise aasta: 1973

Pealinn: Dublin

Üldpindala: 70 000 km²

Rahvaarv: 4,5 miljonit

Rahaühik: Euroala liige alates 1999 (€)

Schengeni ala: Ei kuulu Schengeni alasse

Iirimaa

1973. aastal Euroopa Liitu astumise järel kujunes varem peamiselt põllumajanduslik Iirimaa (Éire) kaasaegseks tehnoloogiliselt eesrindlikuks majanduseks, pälvides nime keldi tiiger.

Suure osa sisemaast moodustab põllumajanduskasutuses madalik, kus on mõned madalad mäed ning palju soid ja järvi. Lääne rannikumäed kerkivad kohati üle 1000 meetri. Ligi kolmandik rahvastikust elab Dublinis.

Parlamendi alamkojas (D áil) on 166 liiget ja ülemkojas (Seanad) 60. Parlamendivalimised toimuvad viie aasta tagant. Seitsmeaastaseks perioodiks valitaval presidendil on peamiselt esindusfunktsioon.

Ehkki Iirimaa ajalugu iseloomustavad mured ja vapustused, on selle elanikke alati seostatud muusika ja lugude jutustamisega. Iirimaad nimetatakse tihti pühakute ja õpetlaste maaks, seal on sündinud kuulsad inglise keeles kirjutanud autorid Yeats, Joyce, Beckett, Wilde ja Shaw. Iirimaalt on pärit rahvusvaheliselt tuntud rokkansamblid ja lauljad U2, The Corrs ja Sinéad O’Connor.

Traditsioonilist Iiri kööki iseloomustavad lihtsad liharoad ja keedetud juurviljad – kartul, porgand, naeris ja pastinaak.

Kasulikud viidad

Iirimaa

Aidake meil veebisaiti täiustada

Kas leidsite otsitava teabe?

JahEi

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?