IrskoIrsko

Rok vstupu do EU: 1973

Hlavní město: Dublin

Rozloha: 70 000 km²

Počet obyvatel: 4,5 milionu

Měna: Členem eurozóny od 1999 (€)

Schengenský prostor: Není součástí schengenského prostoru

Irsko

Od vstupu do Evropské unie v roce 1973 se Irsko (É ire) změnilo z převážně zemědělské společnosti v moderní, technologicky vyspělou ekonomiku, někdy označovanou jako „Keltský tygr“.

Většinu vnitrozemí tvoří obdělávané nížiny, které místy přecházejí v kopce, a také velké bažiny a jezera. Na západním pobřeží se nachází pohoří, jehož výška místy přesahuje 1 000 m. Téměř třetina obyvatel žije v Dublinu.

Dolní komora parlamentu zvaná Dáil má 166 členů a horní komora zvaná Seanad má 60 členů. Parlamentní volby se konají každých pět let. President, který je volen na sedm let, vykonává především reprezentační povinnosti.

Ačkoli se v dějinách Irska vyskytovaly různé problémy a nepokoje, byli Irové vždy známí spíše svou láskou k hudbě a k vyprávění příběhů. Tato země je označována za zemi světců a učenců a je rodištěm mnoha slavných anglicky píšících spisovatelů, jako byli Yeats, Joyce, Beckett, Wilde a Shaw. Irsko je rovněž domovem mezinárodně proslavených rockových skupin a zpěváků jako například U2, The Corrs a Sinéad O’Connor.

Hlavní prvky tradiční irské kuchyně tvoří jednoduché pokrmy z masa a vařené zeleniny, například z brambor, mrkve, tuřínu a pastináku.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Irsko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?