WęgryWęgry

Rok przystąpienia do UE: 2004

Stolica: Budapeszt

Powierzchnia: 93 000 km²

Liczba mieszkańców: 10 mln

Waluta: forint (Ft)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 2007 r.

Węgry

Węgry to kraj śródlądowy sąsiadujący z wieloma państwami − Słowacją, Ukrainą, Rumunią, Serbią, Chorwacją, Słowenią i Austrią. Jest to kraj w przeważającej części równinny, na północy lekko górzysty. Szczególnie popularne wśród turystów Jezioro Balaton jest największym jeziorem w Europie Środkowej.

Przodkami dzisiejszych Węgrów były plemiona Madziarów, które przybyły do Kotliny Karpackiej w 896 r. Chrystianizacja Węgier dokonała się za Stefana I Świętego w 1000 r. Należący do grypy języków ugrofińskich język węgierski w niczym nie przypomina innych języków środkowoeuropejskich, a jest jedynie daleko spokrewniony z fińskim i estońskim.

Stolica kraju, Budapeszt, który powstał z połączenia dwóch miast: Budy i Pesztu, leży na obu brzegach Dunaju. Miasto szczyci się bogatą historią i kulturą. Słynie też z wód leczniczych.

Władzę ustawodawczą pełni jednoizbowy parlament, Zgromadzenie Narodowe, składający się z 386 członków wybieranych na cztery lata w wyborach powszechnych.

Węgry posiadają różnorodne, ale mało zasobne złoża surowców naturalnych (boksyty, węgiel oraz gaz ziemny), za to należą do krajów o największym stopniu wykorzystania powierzchni rolnej. Węgierskie wina znane są w całej Europie. Najważniejsze eksportowane produkty to sprzęt elektryczny i elektroniczny, maszyny, produkty żywnościowe oraz wyroby chemiczne.

Węgry to kraj o bogatej tradycji muzycznej, z którego muzyki ludowej czerpali inspirację między innymi Franciszek Liszt, Béla Bartók i Zoltán Kodály. Inni słynni Węgrzy to między innymi odkrywca witaminy C Albert Szent-Györgyi, zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Imre Kertész oraz nagrodzony Oskarem reżyser István Szabó.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Węgry

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?