UngariUngari

ELiga ühinemise aasta: 2004

Pealinn: Budapest

Üldpindala: 93 000 km²

Rahvaarv: 10 miljonit

Rahaühik: forint (Ft)

Schengeni ala: Schengeni ala liige alates 2007

Ungari

Ungaril puudub merepiir, kuid maismaal on tal palju naaberriike – Slovakkia, Ukraina, Rumeenia, Serbia, Horvaatia, Sloveenia ja Austria. Pinnavorm on enamasti tasane, kuid põhjas on madalad mäed. Turistide hulgas populaarne Balatoni järv on suurim Kesk-Euroopas.

Etniliste ungarlaste esiisad olid madjari hõimud, kes suundusid Karpaatia orgu 896. aastal. Püha Istváni valitsusajal sai Ungarist 1000. aastal kristlik kuningriik. Ungari keel erineb kõikide naaberriikide omast ja on ainult kaugelt suguluses soome ja eesti keelega.

Pealinn Budapest oli algselt jagatud kaheks linnaks: Buda ja Pest. Doonau jõe ääres asuvas linnas on palju ajaloo- ja kultuurismälestisi ning see on kuulus oma terviseallikate poolest. Ungari 386-liikmeline ühekojaline parlament valitakse otse iga nelja aasta järel.

Ungaris on mõningaid maavarasid (boksiit, süsi, maagaas), pinnas on viljakas ja sobib põllumajanduseks. Ungari veinidest peetakse lugu kogu Euroopas. Riigi olulisemad eksporditooted on elektri- ja elektroonilised vahendid, masinad, toiduained ning kemikaalid.

Ungari on väga muusikalembene riik, mille rahvamuusika on inspireerinud selliseid tuntuid heliloojaid nagu Liszt, Bartók ja Kodály. Kuulsad ungarlased on veel C-vitamiini avastaja Albert Szent-Györgi, kirjanik ja Nobeli preemia laureaat Imre Kertész ning Oscariga pärjatud filmirežissöör István Szabó.

Kasulikud viidad

Ungari

Aidake meil veebisaiti täiustada

Kas leidsite otsitava teabe?

JahEi

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?