MaďarskoMaďarsko

Rok vstupu do EU: 2004

Hlavní město: Budapešť

Rozloha: 93 000 km²

Počet obyvatel: 10 milionu

Měna: forint (Ft)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 2007

Maďarsko

Maďarsko je vnitrozemský stát sousedící s mnoha zeměmi – Slovenskem, Ukrajinou, Rumunskem, Srbskem, Chorvatskem, Slovinskem a Rakouskem. Je převážně rovinatý, s nízkými pohořími na severu. Jezero Balaton, oblíbené turistické středisko, je největším jezerem ve střední Evropě.

Předkové etnických Maďarů byly maďarské kmeny, které do Karpatské kotliny přišly v roce 896 a ovládly původní obyvatelstvo v této oblasti. Maďarsko se stalo křesťanským královstvím za vlády Svatého Štěpána v roce 1000. Maďarština se vůbec nepodobá jazykům sousedních zemí a je pouze vzdáleně příbuzná finštině a estonštině.

Hlavní město Budapešť vzniklo spojením dvou dříve samostatných měst – Budy a Peště. Leží na březích Dunaje, oplývá historickým a kulturním bohatstvím a nachází se v něm vyhlášené léčivé prameny. Maďarsko má jednokomorový parlament neboli národní shromáždění, jehož 386 členů je voleno každé čtyři roky.

Maďarsko má na svém území přístup k některým přírodním zdrojům (bauxitu, uhlí a zemnímu plynu) a má také úrodnou ornou půdu. Maďarská vína se pijí v celé Evropě. K hlavním vyváženým výrobkům patří elektrická a elektronická zařízení, stroje, potraviny a chemické látky.

Obyvatelé Maďarska jsou tradičně velmi muzikální. Tamní lidová hudba byla inspirací pro velké maďarské skladatele, jako byli Liszt, Bartók a Kodály. Mezi další Maďary, kteří se světově proslavili, patří Albert Szent-Györgyi, který objevil existenci vitaminu C, spisovatel a nositel Nobelovy ceny Imre Kertész a oskarový režisér István Szabó.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Maďarsko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?