GréckoGrécko

Rok pristúpenia k EÚ: 1981

Hlavné mesto: Atény

Celková rozloha: 131 957 km²

Obyvateľstvo: 11,2 milióna

Mena: členstvo v eurozóne od roku 2001 (€)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestor od roku 1992

Grécko

Grécko sa nachádza na križovatke medzi Európou a Áziou na južnom okraji Balkánskeho polostrova v juhovýchodnej Európe. Do jeho územia spadá vyše 2 000 ostrovov v Egejskom a Iónskom mori, z ktorých je asi len 165 obývaných. Najvyšší bod krajiny je na vrchu Olymp.

Grécko je jednou z kolísok európskej civilizácie. Jeho starovekí učenci sa zaslúžili o veľký pokrok vo filozofii, medicíne, matematike a astronómii. Ich mestské štáty ako prvé vytvorili demokratické formy vládnutia. Historické a kultúrne dedičstvo Grécka sa neustále prejavuje v celom modernom svete – v literatúre, umení, filozofii či politike.

Moderné Grécko má republikánsku štruktúru založenú na ústave z roku 1975. 300-členný jednokomorový parlament sa volí na obdobie štyroch rokov. Krajina je rozdelená na 13 správnych oblastí.

Viac ako 50 % gréckeho priemyslu sa sústreďuje v oblasti Atén a ich okolia. Najvýznamnejšie hospodárske odvetvia v Grécku sú poľnohospodárstvo, cestovný ruch, výstavba a námorný obchod.

K najznámejším Grékom súčasnosti patrí režisér Kosta Gavras, držiteľ Nobelovej ceny Odysseus Elytis a skladateľ Mikis Theodorakis.

Grécka kuchyňa je založená na kozacine a baranine. Obľubuje aj jedlá z rýb. Olivový olej sa vyrába vo veľkom a dáva gréckym jedlám charakteristickú chuť.

Užitočné odkazy

Grécko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?