GrecjaGrecja

Rok przystąpienia do UE: 1981

Stolica: Ateny

Powierzchnia: 131 957 km²

Liczba mieszkańców: 11,2 mln

Waluta: Członek strefy euro od 2001 r. (€)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 1992 r.

Grecja

Grecja kontynentalna leży na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego, nieomal w miejscu, gdzie Europa styka się z Azją. Do terytorium Grecji należą ponad 2 tysiące wysp, w tym około 165 zamieszkałych, rozsianych na morzach Egejskim i Jońskim. Najwyższym szczytem Grecji jest Olimp.

Grecja jest jedną z kolebek europejskiej cywilizacji. Starożytni Grecy dokonali ogromnych postępów w dziedzinie filozofii, medycyny, matematyki i astronomii. Greckie polis były pionierami w tworzeniu demokratycznych form rządów. Historyczne i kulturowe dziedzictwo Grecji nadal rozbrzmiewa w całym współczesnym świecie − w literaturze, sztuce, filozofii i polityce.

Grecja jest republiką zgodnie z konstytucją z 1975 r. Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu składającego się z 300 członków wybieranych na okres 4 lat. Kraj podzielony jest na 13 regionów administracyjnych.

Ponad połowa greckiego przemysłu jest skoncentrowana w aglomeracji ateńskiej. Najważniejsze sektory gospodarki to rolnictwo, turystyka, budownictwo i żegluga.

Najsłynniejsi współcześni Grecy to reżyser Kostas Gavras, zdobywca Nagrody Nobla Odysseus Elitis oraz kompozytor Mikis Theodorakis.

W wielu potrawach kuchni greckiej wykorzystuje się mięso kozie lub baranie. Popularne są również dania rybne. Kuchnia grecka zawdzięcza swój unikalny charakter między innymi oliwie z oliwek, którą produkuje się w Grecji w dużych ilościach.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Grecja

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?