ŘeckoŘecko

Rok vstupu do EU: 1981

Hlavní město: Athény

Rozloha: 131 957 km²

Počet obyvatel: 11,2 milionu

Měna: Členem eurozóny od 2001 (€)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 1992

Řecko

Řecko se nachází poblíž hranic Evropy a Asie, na jižním okraji Balkánského poloostrova v jihovýchodní Evropě. Jeho území zahrnuje více než 2 000 ostrovů v Egejském a Jónském moři, z nichž je pouze asi 165 obydleno. Nejvyšším vrcholem země je hora Olymp.

Řecko je jednou z kolébek evropské civilizace. Tamější starověcí učenci dosáhli značného pokroku v oblasti filosofie, medicíny, matematiky a astronomie. Řecké městské státy byly průkopníky v rozvoji demokratických forem vlády. Historické a kulturní dědictví Řecka se dodnes odráží v našem současném pojetí světa – v literatuře, umění, filosofii i politice.

Moderní Řecko je republikou založenou na ústavě z roku 1975. Jednokomorový parlament čítající 300 členů se volí na období čtyř let. Země je rozdělena na 13 správních regionů.

Více než 50 % řeckého průmyslu je soustředěno v oblasti athénské aglomerace. Hlavními hospodářskými odvětvími jsou zemědělství, cestovní ruch, stavebnictví a námořní doprava.

K nejznámějším Řekům naší éry patří filmový tvůrce Kostas Gavras, laureát Nobelovy ceny Odysseus Elitis a hudební skladatel Mikis Theodorakis.

V řecké kuchyni se hojně používá kozí a skopové maso. Oblíbená jsou také jídla z ryb. Typickou chuť dodává řeckým jídlům olivový olej, který se zde vyrábí ve značném množství.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Řecko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?