NiemcyNiemcy

Rok przystąpienia do UE: państwo założycielskie (1952)

Stolica: Berlin

Powierzchnia: 356 854 km²

Liczba mieszkańców: 82 mln

Waluta: Członek strefy euro od 1999 r. (€)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 1985 r.

Niemcy

Niemcy to państwo o największej liczbie ludności w UE. Terytorium Niemiec rozciąga się od Morza Północnego i Bałtyckiego na północy do Alp na południu. Przez Niemcy przepływają największe rzeki Europy: Ren, Dunaj i Łaba.

Niemcy są republiką federalną. Krajowym organem ustawodawczym jest Bundestag , którego członkowie są wybierani na cztery lata w wyborach powszechnych oraz Bundesrat składający się z 69 przedstawicieli 16 krajów związkowych (Bundesländer).

Po II wojnie światowej Niemcy zostały podzielone na 2 państwa: demokratyczną Republikę Federalną Niemiec na zachodzie i komunistyczną Niemiecką Republikę Demokratyczną na wschodzie. Symbolem podziału stał się Mur Berliński. Mur upadł w 1989 r., a rok później doszło do zjednoczenia Niemiec.

Niemiecki jest językiem używanym jako język ojczysty przez największą grupę mieszkańców Unii Europejskiej.

Gospodarka Niemiec zajmuje trzecie co do wielkości miejsce na świecie. Najważniejsze sektory to produkcja samochodów, inżynieria precyzyjna, sprzęt elektroniczny i komunikacyjny, wyroby chemiczne i farmaceutyczne i wiele innych. Niemieckie firmy dokonują dużych inwestycji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, które przystąpiły do UE w 2004 r.

Jako kraj narodzin między innymi Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa i Ryszarda Wagnera, Niemcy zajmują wyjątkowe miejsce na muzycznej mapie Europy. Ogromne dziedzictwo Niemiec w dziedzinie filozofii i literatury obejmuje prace Marcina Lutra, Johanna Wolfganga Goethego, Fryderyka Schillera, Fryderyka Nietzschego, Immanuela Kanta, Bertolta Brechta i Tomasza Manna.

Niemcy są drugim co do wielkości producentem chmielu na świecie i słyną z doskonałych piw. W dolinach Mozeli i Renu produkuje się wino.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Niemcy

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?