SaksamaaSaksamaa

ELiga ühinemise aasta: asutajaliige (1952)

Pealinn: Berliin

Üldpindala: 356 854 km²

Rahvaarv: 82 miljonit

Rahaühik: Euroala liige alates 1999 (€)

Schengeni ala: Schengeni ala liige alates 1985

Saksamaa

Saksamaa on suurima rahvaarvuga ELi liikmesriik. Ta ulatub Põhja- ja Balti merest põhjas Alpideni lõunas. Riiki läbivad Euroopa suurimad jõed Rein, Doonau ja Elbe.

Saksamaa on föderaalne vabariik. Õigusloome eest vastutavad iga nelja aasta järel otsestel valimistel valitav Bundestag , ja Bundesrat , kus on 69 esindajat 16 liidumaalt (Bundesländer).

Pärast Teist maailmasõda jagati Saksamaa demokraatlikuks Lääne-Saksamaaks ning kommunistlikuks Ida-Saksamaaks (Saksamaa Demokraatlik Vabariik). Selle jagamise sümboliks sai Berliini müür. Berliini müür lammutati 1989. aastal ning aasta pärast seda Saksamaa taasühines.

Euroopa Liidus räägitakse saksa keelt emakeelena rohkem kui ühtegi teist keelt. Saksamaa on majandusvõimsuselt maailmas kolmandal kohal. Seal toodetakse autosid, täppismehhaanika-, elektroonika- ja kommunikatsiooniseadmeid, kemikaale, ravimeid ja palju muud. Saksamaa ettevõtted on investeerinud palju 2004. aastal ELiga ühinenud Kesk-ja Ida-Euroopa riikidesse.

Saksamaa on Johann Sebastian Bachi, Ludwig van Beethoveni, Johannes Brahmsi ja Richard Wagneri sünnimaa. Sakslased on seega andnud suure panuse Euroopa klassikalisse muusikasse. Saksamaa suurt kultuuripärandit esindavad sõna ja mõtte valdkonnas eelkõige Luther, Goethe, Schiller, Nietzsche, Kant, Brecht ja Thomas Mann.

Saksamaa on humalatootmises maailmas teisel kohal ning saksa õlu kvaliteeti hinnatakse kõrgelt. Moseli ja Reini jõgede orus toodetakse aga ka veini.

Kasulikud viidad

Saksamaa

Aidake meil veebisaiti täiustada

Kas leidsite otsitava teabe?

JahEi

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?