NěmeckoNěmecko

Rok vstupu do EU: zakládající člen (1952)

Hlavní město: Berlín

Rozloha: 356 854 km²

Počet obyvatel: 82 milionu

Měna: Členem eurozóny od 1999 (€)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 1985

Německo

Německo má ze všech zemí EU nejvíce obyvatel. Jeho území se rozprostírá od Severního a Baltského moře na severu až po Alpy na jihu a protínají je některé největší evropské řeky, jako jsou Rýn, Dunaj a Labe.

Německo je spolková republika. Jejími zákonodárnými orgány na státní úrovni jsou Spolkový sněm (Bundestag), jehož členové jsou voleni každé čtyři roky ve všeobecných volbách, a Spolková rada (Bundesrat), jejíž 69 členů zastupuje 16 spolkových zemí (Bundesländer).

Po 2. světové válce bylo Německo rozděleno na demokratické Západní Německo a komunistické Východní Německo (bývalá Německá demokratická republika). Symbolem tohoto rozdělení se stala Berlínská zeď. Byla zbourána v roce 1989 a o rok později se Německo znovu spojilo.

Němčina je nejrozšířenější první jazyk, kterým se mluví v Evropské unii. Německo je třetí největší ekonomikou na světě a vyrábí se zde automobily, výrobky přesného strojírenství, elektronická a komunikační zařízení, chemické látky, farmaceutické výrobky a mnoho dalších. Německé společnosti ve značné míře investovaly v zemích střední a východní Evropy, které vstoupily do EU v roce 2004.

Evropskou vážnou hudbu si těžko lze představit bez děl německých skladatelů Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Johannese Brahmse, Richarda Wagnera a dalších. Rozsáhlé německé dědictví v oblasti filosofie a literatury zahrnuje díla Luthera, Goetheho, Schillera, Nietzscheho, Kanta, Brechta a Thomase Manna.

Německo je druhý největší producent chmele na světě a je proslulé svými kvalitními pivy. Víno se pěstuje v údolích Mosely a Rýna.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Německo

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?