FrancúzskoFrancúzsko

Rok pristúpenia k EÚ: zakladajúci člen (1952)

Hlavné mesto: Paríž

Celková rozloha: 550 000 km²

Obyvateľstvo: 64,3 milióna

Mena: členstvo v eurozóne od roku 1999 (€)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestor od roku 1985

Francúzsko

Francúzsko je najväčšia krajina EÚ, ktorá sa rozprestiera od Severného mora až po Stredozemné. Povrch krajiny je rôznorodý – východ a juh tvoria pohoria s vrcholom na alpskom Mont Blancu (4 810 m), ktorý predstavuje najvyšší bod Európy. Nížinné Francúzsko pozostáva z povodí štyroch riek – Seina na severe, Loira a Garonna tečúce smerom na západ a Rhôna, ktorá vyteká zo Ženevského jazera a ústi do Stredozemného mora.

Prezident republiky zohráva dôležitú politickú rolu. Predsedá schôdzam Rady ministrov (kabinetu) a je zodpovedný za kľúčové oblasti zahraničných vecí a obrany. Každodenné fungovanie krajiny má na starosti premiér. Prezident sa volí v priamych voľbách na päť rokov. Parlament sa skladá z národného zhromaždenia, ktoré je priamo volené každých päť rokov, a senátu, ktorého členov vyberá volebné kolégium.

Francúzsko má vyspelú priemyselnú ekonomiku a efektívne poľnohospodárstvo. Medzi hlavné činnosti patrí automobilová výroba, aeronautika, informačné technológie, elektronika, chemická a farmaceutická výroba a móda.

Vo Francúzsku sa narodili niektorí z najvplyvnejších spisovateľov a mysliteľov: Descartes a Pascal v 17. storočí, Rousseau a Voltaire v 18. storočí, Balzac, Baudelaire a Flaubert v 19. storočí a Sartre a Camus v 20. storočí. V posledných dvesto rokoch dalo Francúzsko svetu umenia diela Renoira, Moneta, Cézanna, Gaugina, Matissa, Braqua a mnohých ďalších.

Francúzska kuchyňa je jedna z najvyberanejších v Európe; varenie a jedlo sú súčasťou francúzskej kultúry a životného štýlu.

Užitočné odkazy

Francúzsko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?