You are here:

Francija

Francija

Francija ir vislielākā Eiropas Savienības valsts. Tā stiepjas no Ziemeļjūras līdz Vidusjūrai. Tās ainava ir ļoti daudzveidīga un ietver kalnus austrumos un dienvidos. Te ir arī Rietumeiropas augstākā virsotne Monblāns (4 810 m).

Francijas ekonomikas svarīgākās nozares 2014. gadā bija valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselības aprūpe un sociālie pakalpojumi (23,2 %), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi (17,7 %) un rūpniecība (13,8 %).

Francijas galvenie importa un eksporta partneri ir Vācija, Beļģija un Itālija.

Galvaspilsēta: Parīze

Platība: 633 187 km2

Iedzīvotāju skaits: 66 415 161 (2015)

Iedzīvotāju īpatsvars % no kopējā ES iedzīvotāju skaita: 13,1 % (2015)

Iekšzemes kopprodukts (IKP): 2,184 triljoni EUR (2015)

ES oficiālā valoda: franču

Valsts iekārta: pusprezidentāla republika

ES dalībvalsts no: 1958. gada 1. janvāra

Deputātu skaits Eiropas Parlamentā: 74

Valūta: Eiro. Eirozonas dalībvalsts kopš 1999. gada 1. janvāra

Šengenas zonas valsts? Jā, Šengenas zonas valsts kopš 1995. gada 26. marts.

Padomes prezidentūra: ES Padomes rotējošā prezidentūra Francijas pārziņā laikā no 1959. gada līdz 2008. gadam bijusi 12 reizes.

Francija ES

Eiropas Parlaments

Francijai ir 74 deputāti Eiropas Parlamentā. Noskaidrojiet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Francijā français  

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Francijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

Eiropas Savienības Padomei nav pastāvīga vienas personas vadīta prezidija (kā tas ir, piemēram, Komisijā vai Parlamentā). Padomes prezidentūru, kas ilgst sešus mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo sešu mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Francijas prezidentūras laikposmi:

1959. gada janvāris-jūnijs | 1962. gada janvāris-jūnijs | 1965. gada janvāris-jūnijs | 1968. gada janvāris-jūnijs | 1971. gada janvāris-jūnijs | 1974. gada jūlijs–decembris | 1979. gada janvāris-jūnijs | 1984. gada janvāris-jūnijs | 1989. gada jūlijs–decembris | 1995. gada janvāris-jūnijs | 2000. gada jūlijs–decembris | 2008. gada janvāris-jūnijs |

Vairāk par pašreizējo ES Padomes prezidentūru lasiet te Izvēlieties saites tulkojumu   Deutsch (de) English (en) français (fr) Nederlands (nl)

Eiropas Komisija

Francijā Eiropas Komisijas komisāra amatam tika izraudzīts Pjērs Moskovisī English , kura pārziņā ir ekonomika un finanses, nodokļi un muitas lietas.

Komisijai katrā ES valstī ir tā sauktās pārstāvniecības.

Komisijas pārstāvniecība Francijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Francijai ir 29 pārstāvji English  Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba un sociālajā situācijā.

Reģionu komiteja

Francijai ir 24 pārstāvji English  Reģionu komitejā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, tādējādi nodrošinot, ka šajos tiesību aktos ņem vērā pašvaldību un reģionu nostāju.

Pastāvīgā pārstāvniecība ES

Francijas pastāvīgā pārstāvniecība Briselē nodrošina saikni starp Franciju un ES struktūrām. Tās kā “Francijas vēstniecības ES” galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt valsts intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Kāds ir Francijas finansiālais pienesums ES budžetā, un cik liels ir atbalsts, ko tā saņem?

Dalībvalstu finanšu iemaksas ES budžetā atbilstīgi to rocībai tiek sadalītas taisnīgi. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas — un otrādi. ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale, bet gan visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzību aizsardzība. 

Francijas finanšu sadalījums 2014. gada ES budžetā: 

  • ES kopējie izdevumi Francijā — 13,479 miljardi EUR
  • ES kopējie izdevumi, izteikti % no Francijas nacionālā kopienākuma (NKI) — 0,62 %
  • Francijas kopējais ieguldījums ES budžetā —  19,574 miljardi EUR
  • Francijas iemaksas ES budžetā, izteiktas % no valsts NKI — 0,90 % 

Sīkāki dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Francijā 

Finanšu līdzekļi, ko Francija iemaksā ES budžetā, palīdz finansēt Eiropas mēroga programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Lasiet vēl par ES finansētajiem projektiem Francijā.

Praktiska informācija