FrancieFrancie

Rok vstupu do EU: zakládající člen (1952)

Hlavní město: Paříž

Rozloha: 550 000 km²

Počet obyvatel: 64,3 milionu

Měna: Členem eurozóny od 1999 (€)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 1985

Francie

Francie je největší zemí EU a rozprostírá se od Severního až po Středozemní moře. Její krajina je různorodá. Na východě a na jihu jsou hory – kromě jiných i alpský vrchol Mont Blanc (4 810 m), který je nejvyšší horou západní Evropy. Francouzské nížiny jsou tvořeny povodími čtyř řek – Seiny na severu, Loiry a Garonny, které tečou směrem na západ, a Rhóny, která teče z Ženevského jezera do Středozemního moře.

Prezident republiky má významnou politickou roli. Předsedá schůzím Rady ministrů (kabinetu) a má celkovou odpovědnost v hlavních oblastech zahraničních věcí a obrany. Každodenní fungování země má na starosti premiér. Prezident je volen v přímých všeobecných volbách na pětileté období. Parlament tvoří Národní shromáždění, jehož členové jsou voleni každých pět let, a Senát. Senátory vybírá volební kolegium.

Francie má vyspělé průmyslové hospodářství a silné zemědělství. Nejdůležitějšími odvětvími jsou výroba automobilů, letecký průmysl, informační technologie, elektronika, odvětví chemických a farmaceutických látek a módní průmysl.

Ve Francii se narodili někteří z nejvlivnějších spisovatelů a myslitelů, od Descarta a Pascala v 17. století, přes Rousseaua a Voltaira v 18. století, Balzaka, Baudelaira a Flauberta v 19. století až po Sartra a Camuse ve 20. století. V posledních dvou stoletích tato země obohatila svět umění o díla Renoira, Moneta, Cézanna, Gauguina, Matisse, Braqua a mnoha dalších.

Francouzská kuchyně je jednou z nejvyhlášenějších v Evropě. Vaření a stolování je součástí francouzské kultury a životního stylu.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Francie

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?