FínskoFínsko

Rok pristúpenia k EÚ: 1995

Hlavné mesto: Helsinki

Celková rozloha: 338 000 km²

Obyvateľstvo: 5,3 milióna

Mena: členstvo v eurozóne od roku 1999 (€)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestor od roku 1996

Fínsko

Fínsko, krajina lesov a jazier, sa asi najviac preslávila svojou nedotknutou prírodnou krásou. Na ďalekom severe bývajú asi 10 letných týždňov biele noci, počas ktorých nezapadá slnko. V zime v celej tejto oblasti slnko asi osem týždňov vôbec nevychádza nad obzor.

Keďže krajina bola sedem storočí súčasťou Švédska (od 12. storočia do roku 1809), asi 6 % obyvateľstva tvorí švédska menšina. Fínsko sa stalo nezávislým štátom po ruskej revolúcii v roku 1917. Odvtedy je Fínsko republikou. Má jednokomorový parlament, ktorého 200 členov je volených každé štyri roky.

Krajina si vybudovala modernú konkurencieschopnú ekonomiku a vedie svetový trh telekomunikačných zariadení. Vyváža najmä telekomunikačné zariadenia a strojárske výrobky, papier, drevovinu a rezivo, sklárske výrobky, nehrdzavejúcu oceľ a keramiku.

Jej vzdialená severská krása inšpirovala mnohých umelcov vrátane skladateľa Jeana Sibeliusa a dizajnéra Alvara Aalta. Fínsko dalo svetu mnoho hviezd vrcholového športu vrátane jazdcov Formuly 1 Miku Häkkinena a Kimiho Räikkönena.

Fínsku kuchyňu ovplyvnilo kontinentálne, ruské a švédske jedlo. K tradičným špecialitám patria ryby (najmä losos a mieň sladkovodný), ale aj sobolie mäso. Vyhľadávanými pokrmami sú karjalanpiirakka (ryžový alebo zemiakový koláč) a kalakukko (ryba a bravčový tuk zapečené do chleba).

Užitočné odkazy

Fínsko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?