FinlandiaFinlandia

Rok przystąpienia do UE: 1995

Stolica: Helsinki

Powierzchnia: 338 000 km²

Liczba mieszkańców: 5,3 mln

Waluta: Członek strefy euro od 1999 r. (€)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 1996 r.

Finlandia

Finlandia, kraina lasów i jezior, najbardziej słynie ze swojej dziewiczej przyrody. Na dalekiej północy, przez ponad dziesięć tygodni lata trwają białe noce, podczas których słońce nie zachodzi. Zaś zimą, na tym samym obszarze, przez ponad osiem tygodni słońce nigdy nie wznosi się ponad horyzont.

Ze względu na to, że przez siedem wieków Finlandia był częścią Szwecji (od XII w. do 1809 r.), językiem ojczystym około 6 proc. ludności jest język szwedzki. W następstwie rewolucji październikowej w Rosji Finlandia stała się niepodległym państwem. Od 1917 r. Finlandia jest republiką. Jednoizbowy parlament, liczący 200 deputowanych, jest wybierany raz na cztery lata.

Gospodarka Finlandii jest nowoczesna i konkurencyjna, a kraj ten jest liderem w dziedzinie sprzętu telekomunikacyjnego. Finlandia eksportuje głównie sprzęt telekomunikacyjny i wyroby konstrukcyjne, papier, ścier drzewny i tarcicę, szkło, stal nierdzewną i ceramikę.

Z piękna Finlandii czerpali inspirację liczni artyści, między innymi kompozytor Jan Sibelius oraz projektant Alvar Aalto. Finlandia jest również ojczyzną wielu słynnych sportowców, jak między innymi kierowcy Formuły 1 Mika Häkkinen i Kimi Räikkönen.

W kuchni fińskiej widoczne są wpływy kontynentalne, rosyjskie i szwedzkie. W tradycyjnej kuchni fińskiej wykorzystuje się między innymi ryby (przede wszystkim łososia i ikrę miętusa) oraz mięso renifera. Dania, których trzeba spróbować, to karjalanpiirakka (wypieki z ziemniaków lub ryżu) oraz kalakukko (ryba zapiekana w bochenku chleba).

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Finlandia

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?