SomijaSomija

Pievienošanās gads ES: 1995

Galvaspilsēta: Helsinki

Kopējā platība: 338 000 km²

Iedzīvotāji: 5,3 miljoni

Naudas vienība: Eirozonas dalībniece kopš 1999 (€)

Šengenas zona: Šengenas zonas dalībniece kopš 1996

Somija

Somija ir mežu un ezeru zeme, iespējams, tā ir vislabāk pazīstama neskartās dabas skaistuma dēļ. Pašos ziemeļos vasarā 10 nedēļas ilgst baltās naktis, kad saule nemaz nenoriet. Ziemā šajā reģionā saule nepaceļas virs horizonta gandrīz astoņas nedēļas.

Septiņu gadsimtu ilgās zviedru okupācijas (no XII gadsimtam līdz 1809. gadam) rezultātā 6 % iedzīvotāju zviedru valoda ir dzimtā. Somija neatkarību ieguva pēc 1917. gada revolūcijas Krievijā. Kopš tiem laikiem Somija vienmēr ir bijusi republika. Tai ir vienpalātas parlaments, kura 200 deputātus ievēl ik pēc četriem gadiem.

Valstij ir mūsdienīgi attīstīta un konkurētspējīga ekonomika, turklāt telekomunikāciju iekārtu ziņā tā ir līdere pasaulē. Galvenās eksportpreces ir telekomunikāciju iekārtas un inženiertehniskie ražojumi, papīrs, koksne un kokmateriāli, stikla izstrādājumi, nerūsējošais tērauds un keramika.

Valsts tālo ziemeļu skaistums ir iedvesmojis daudzus māksliniekus, piemēram, komponistu Janu Sibēliusu un dizaina mākslinieku Alvaru Ālto. Somijā dzimuši arī vairāki pasaulslaveni sportisti, piemēram, pirmās formulas piloti Mika Hekinens un Kimi Reikenens.

Somu virtuvi ietekmējuši kontinentālie, krievu un zviedru ēdieni. Tradicionāli ēdieni ir zivis (īpaši laša un vēdzeles ikri) un ziemeļbrieža gaļa. Vajadzētu nobaudīt arī karjalanpiirakka (rīsu vai kartupeļu sacepums) un kalakukko (maizes klaipi, kuros vidū ieceptas zivis un cūkas tauki).

Noderīgas saites

KONTAKTI

Ja jums ir vispārīgi jautājumi

Zvaniet pa tālr.
00 800 6 7 8 9 10 11 Sīkāk par šo pakalpojumu

Sūtiet jautājumus pa e-pastu

Iestāžu kontaktinformācija un ziņas par to apmeklējumiem, kontakti presei

Somija

Atsauksmes

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?