FinskoFinsko

Rok vstupu do EU: 1995

Hlavní město: Helsinky

Rozloha: 338 000 km²

Počet obyvatel: 5,3 milionu

Měna: Členem eurozóny od 1999 (€)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 1996

Finsko

Finsko, zemi lesů a jezer, asi nejvíce proslavila nedotčená a krásná příroda. Na dálném severu bývají deset týdnů v roce bílé noci, během kterých nezapadá slunce. V zimě ve stejné oblasti po téměř osm týdnů vůbec slunce nevyjde.

Protože Finsko bylo po sedm století (od 12. století do roku 1809) součástí Švédska, okolo 6 % obyvatel země mluví Švédsky. Finsko se stalo nezávislým státem po ruské revoluci v roce 1917. Od té doby je republikou. Jeho jednokomorový parlament má 200 poslanců, kteří jsou voleni jednou za čtyři roky.

Země si vybudovala moderní, konkurenceschopné hospodářství a zaujímá jedno z předních míst na světovém trhu s telekomunikačním zařízením. Vyváží zejména telekomunikační zařízení a strojírenské výrobky, papír, celulózu a řezivo, sklářské výrobky, nerezavějící ocel a keramiku.

Krásy této severské země inspirovaly řadu umělců, včetně skladatele Jeana Sibeliuse a designéra Alvara Aalta. Ve Finsku se narodilo i mnoho sportovních hvězd, jak například řidič formule 1 Mika Häkkinen a Kimi Räikkönen.

Finské jídlo je ovlivněno kontinentální, ruskou a švédskou kuchyní. K tradičním specialitám patří ryby (zejména losos a jikry kambaly) a sobí maso. Na dovolené určitě ochutnejte koláč karjalanpiirakka (bramborový nebo rýžový) a kalakukko (rybí maso a slanina zapečené v bochníku chleba).

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Finsko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?