EstoniaEstonia

Rok przystąpienia do UE: 2004

Stolica: Tallin

Powierzchnia: 45 000 km²

Liczba mieszkańców: 1,3 mln

Waluta: Członek strefy euro od 2011 r. (€)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 2007 r.

Estonia

Estonia, najbardziej wysunięty na północ spośród krajów bałtyckich, odzyskała niepodległość w 1991 r. po rozpadzie ZSRR. Jest krajem nizinnym, rozciągającym się wzdłuż wschodniego wybrzeża Bałtyku, z dużą ilością jezior i wysp. Dużą część powierzchni kraju stanowią grunty zalesione lub orne.

Język estoński jest blisko spokrewniony z językiem fińskim i w niczym nie przypomina języków pozostałych republik bałtyckich, litewskiego i łotewskiego, ani języka rosyjskiego. Około jedna czwarta ludności Estonii to osoby pochodzenia rosyjskiego.

Stolica Estonii, Tallin, jest jednym z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych w Europie, a dochód z turystyki stanowi 15 proc. PKB Estonii. Najważniejsze sektory gospodarki to przemysł maszynowy, produkcja żywności, wyroby metalowe, chemiczne oraz z drewna.

W kuchni estońskiej wyczuwalne są wpływy innych narodów, pod których panowaniem kraj znajdował w różnych okresach historycznych: Duńczyków, Szwedów, Polaków i Rosjan. Tradycyjne dania to między innymi marynowany węgorz, kaszanka oraz kapusta kiszona duszona z wieprzowiną.

Słynni Estończycy to między innymi pisarz Jaan Kross, którego dzieła przetłumaczone zostały na ponad 20 języków, Friedrich Reinhold Kreutzwald, autor eposu narodowego „Kalevipoeg”, oraz pisarz, reżyser, dyplomata i polityk, Lennart Meri.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Estonia

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?