You are here:

Igaunija

Igaunija

Igaunija ir vistālāk uz ziemeļiem no trim Baltijas valstīm. Valstī dominē līdzens reljefs, un tā atrodas Baltijas jūras austrumu piekrastē.

Igaunijas ekonomikas svarīgākās nozares 2014. gadā bija vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi (22,5 %), rūpniecība (21,1 %) un valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselība un sociālie pakalpojumi (15,4 %).

Igaunijas galvenie eksporta partneri ir Zviedrija, Somija un Latvija, savukārt tās galvenie importa partneri ir Somija, Vācija un Zviedrija.

Galvaspilsēta: Tallina

Platība: 45 227 km2

Iedzīvotāju skaits: 1 313 271 (2015)

Iedzīvotāju īpatsvars % no kopējā ES iedzīvotāju skaita: 0,3 % (2015)

Iekšzemes kopprodukts (IKP): 20,461 miljardi EUR (2015)

ES oficiālā valoda: igauņu

Valsts iekārta: parlamentāra republika

ES dalībvalsts no: 2004. gada 1. maijs

Deputātu skaits Eiropas Parlamentā: 6

Valūta: Eiro. Eirozonas dalībvalsts kopš 2011. gada 1. janvāra

Šengenas zonas valsts? Jā, Šengenas zonas valsts kopš 2007. gada 21. decembris.

Padomes prezidentūra: rotējošā ES Padomes prezidentūra Igaunijas pārziņā pirmo reizi būs 2018. gadā.

Igaunija ES

Eiropas Parlaments

Igaunijai ir 6 deputāti Eiropas Parlamentā. Noskaidrojiet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Igaunijā eesti keel

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Igaunijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

Eiropas Savienības Padomei nav pastāvīga vienas personas vadīta prezidija (kā tas ir, piemēram, Komisijā vai Parlamentā). Padomes prezidentūru, kas ilgst sešus mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo sešu mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Igaunijas prezidentūras laikposms:

2018. gada janvāris – jūnijs.

Vairāk par pašreizējo ES Padomes prezidentūru lasiet te Izvēlieties saites tulkojumu   Deutsch (de) English (en) français (fr) Nederlands (nl)

Eiropas Komisija

Igaunijā Eiropas Komisijas komisāra amatam tika izraudzīts Andruss Ansips English , priekšsēdētāja vietnieks, kura pārziņā ir digitālais vienotais tirgus.

Komisijai katrā ES valstī ir tā sauktās pārstāvniecības.

Komisijas pārstāvniecība Igaunijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Igaunijai ir 6 pārstāvji English  Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba un sociālajā situācijā.

Reģionu komiteja

Igaunijai ir 6 pārstāvji English  Reģionu komitejā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, tādējādi nodrošinot, ka šajos tiesību aktos ņem vērā pašvaldību un reģionu nostāju.

Pastāvīgā pārstāvniecība ES

Igaunijas pastāvīgā pārstāvniecība Briselē nodrošina saikni starp Igauniju un ES struktūrām. Tās kā “Igaunijas vēstniecības ES” galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt valsts intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Kāds ir Igaunijas finansiālais pienesums ES budžetā, un cik liels ir atbalsts, ko tā saņem?

Dalībvalstu finanšu iemaksas ES budžetā atbilstīgi to rocībai tiek sadalītas taisnīgi. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas — un otrādi. ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale, bet gan visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzību aizsardzība. 

Igaunijas finanšu sadalījums 2014. gada ES budžetā: 

  • ES kopējie izdevumi Igaunijā: 0,668 miljardi EUR
  • ES kopējie izdevumi, izteikti % no Igaunijas nacionālā kopienākuma (NKI): 3,50 %
  • Igaunijas kopējais ieguldījums ES budžetā: 0,178 miljardi EUR
  • Igaunijas iemaksas ES budžetā, izteiktas % no valsts NKI: 0,94 % 

Sīkāki dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Igaunijā

Finanšu līdzekļi, ko Igaunija iemaksā ES budžetā, palīdz finansēt Eiropas mēroga programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Lasiet vēl par ES finansētajiem projektiem Igaunijā.

Praktiska informācija