EstonskoEstonsko

Rok vstupu do EU: 2004

Hlavní město: Tallinn

Rozloha: 45 000 km²

Počet obyvatel: 1,3 milionu

Měna: Členem eurozóny od 2011 (€)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 2007

Estonsko

Estonsko, nejsevernější z pobaltských států, získalo zpět svou nezávislost odloučením od Sovětského svazu v roce 1991. Jedná se o převážně rovinatou zemi na východním pobřeží Baltského moře, s mnoha jezery a ostrovy. Velkou část území pokrývá zemědělská půda a lesy.

Estonština je příbuzná s finštinou a nijak se nepodobá jazykům ostatních pobaltských republik (Lotyšska a Litvy) ani ruštině. Ruština je však mateřským jazykem přibližně čtvrtiny obyvatel země.

Hlavní město Tallinn je jedno z nejzachovalejších středověkých měst Evropy a cestovní ruch se na HDP Estonska podílí 15 %. Základem estonského hospodářství je strojírenství, potravinářská produkce, výroba kovů, chemických látek a výrobků ze dřeva.

Estonskou kuchyni ovlivnily národy, které v průběhu dějin v tomto regionu vládly – Dánové, Němci, Švédové, Poláci a Rusové. K tradičním jídlům patří marinovaný úhoř, jelita a kyselé zelí s vepřovým masem.

Mezi světově známé Estonce patří například spisovatel Jaan Kross, jehož díla byla přeložena do nejméně 20 jazyků, autor národního eposu (Kalevipoeg) Friedrich Reinhold Kreutzwald a spisovatel, filmový tvůrce, diplomat a politik Lennart Meri.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Estonsko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?