DánskoDánsko

Rok pristúpenia k EÚ: 1973

Hlavné mesto: Kodaň

Celková rozloha: 43 094 km²

Obyvateľstvo: 5,5 milióna

Mena: dánska koruna (kr.)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestor od roku 1996

Dánsko

Dánsko pozostáva z Jutského polostrova (Jylland) a z približne 400 pomenovaných ostrovov. Z nich 82 je obývaných a najväčšie sú Funen (Fyn) a Zéland (Sjælland).

Dánsko má veľké rybné hospodárstvo a vlastní obchodnú flotilu značných rozmerov. K najvýznamnejším výrobným odvetviam patrí potravinársky, chemický, strojársky priemysel, výroba kovových výrobkov, elektronických a dopravných prístrojov, piva, papiera a drevárskych výrobkov. Medzi dôležitými hospodárskymi aktivitami figuruje aj cestovný ruch.

V období 8. až 11. storočia boli Dáni známi ako Vikingovia. Spolu s Nórmi a Švédmi kolonizovali a prepadávali rôzne časti Európy a obchodovali v mnohých krajinách. Súčasní Dáni sú hrdí na svoj sociálny štát, ktorý každému zabezpečuje ďalekosiahlu sociálnu ochranu.

Dánsko je konštitučná monarchia, ktorá sa v súčasnosti riadi ústavou z roku 1953. Jednokomorový parlament či Folketing má 179 volených členov.

K najznámejším Dánom patrí spisovateľ Hans Christian Andersen, slávny autor rozprávok, spisovateľka Karen Blixen a dizajnér Arne Jacobsen. Dánsky film si vyslúžil medzinárodné uznanie najmä vďaka režisérovi experimentálnych filmov Larsovi von Trierovi.

Dánske kulinárske špeciality zahŕňajú obložené chlebíčky sm ørrebrød, varené alebo karamelizované zemiaky, varenú červenú kapustu, opekané bravčové a kačacie mäso.

Užitočné odkazy

Dánsko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?