DaniaDania

Rok przystąpienia do UE: 1973

Stolica: Kopenhaga

Powierzchnia: 43 094 km²

Liczba mieszkańców: 5,5 mln

Waluta: korona duńska (kr.)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 1996 r.

Dania

Dania leży na Półwyspie Jutlandzkim (Jylland) oraz na ponad 400 wyspach, z których tylko 82 są zamieszkałe. Największe z nich to Fionia (Fyn) i Zelandia (Sjælland).

Kraj ten posiada silnie rozwinięty sektor rybołówstwa oraz znaczących rozmiarów flotę handlową. Najważniejsze sektory produkcji to produkty żywnościowe, chemiczne, maszyny, wyroby metalowe, sprzęt elektroniczny i transportowy, piwo, papier i produkty z drewna. Ważnym sektorem gospodarki jest turystyka.

Od VIII do IX wieku mieszkańców terenów dzisiejszej Danii określano mianem Wikingów. Wraz z mieszkańcami dzisiejszej Norwegii i Szwecji prowadzili podboje w całej Europie i wyruszali na wyprawy handlowe. Dzisiaj duńskie państwo opiekuńcze, zapewniające ochronę socjalną wszystkim członkom społeczeństwa, jest dla Duńczyków powodem do dumy.

Dania jest monarchią konstytucyjną, której ustrój określa konstytucja z 1953 r. Jednoizbowy parlament (Folketing) składa się ze 179 członków wybieranych w wyborach.

Do najsłynniejszych Duńczyków można zaliczyć sławnego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena, pisarkę Karen Blixen i projektanta Arne Jakobsena. Kino duńskie rozsławił przede wszystkim nowatorski reżyser Lars von Trier.

Tradycyjne potrawy kuchni duńskiej to przede wszystkim sm ørrebrød (rodzaj kanapek), gotowane lub karmelizowane ziemniaki, gotowana czerwona kapusta, pieczeń wieprzowa i pieczona kaczka.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Dania

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?