You are here:

Dānija

Dānija

Dānija ir vismazākā un līdzenākā no trijām Skandināvijas valstīm, un tā atrodas arī visvairāk uz dienvidiem. Tā sastāv no Jitlandes pussalas un vairāk nekā 400 salu arhipelāga, no kurām 72 ir apdzīvotas. Dānija robežojas ar Vāciju dienvidos. Ar Zviedriju to savieno autoceļš un dzelzceļa tilts, un tās plūdmaiņu piekraste stiepjas 7 314 km garumā.

Dānijas ekonomikas svarīgākās nozares 2014. gadā bija valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselības aprūpe un sociālie pakalpojumi (23,4 %), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi (19,5 %) un rūpniecība (18,1 %).

Dānijas galvenie eksporta partneri ir Vācija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste, savukārt galvenie importa partneri ir Vācija, Zviedrija un Nīderlande.

Galvaspilsēta: Kopenhāgena

Platība: 42 924 km²

Iedzīvotāju skaits: 5 659 715 (2015)

Iedzīvotāju īpatsvars % no kopējā ES iedzīvotāju skaita: 1,1 % (2015)

Iekšzemes kopprodukts (IKP): 257,444 miljardi EUR (2014)

ES oficiālā valoda: dāņu

Valsts iekārta: parlamentāra konstitucionālā monarhija

ES dalībvalsts no: 1973. gada 1. janvāra

Deputātu skaits Eiropas Parlamentā: 13

Valūta: Dānijas krona (DKK)

Šengenas zonas valsts? Jā, Šengenas zonas valsts kopš 2001. gada 25. marts.

Padomes prezidentūra: ES Padomes rotējošā prezidentūra Dānijas pārziņā bijusi septiņas reizes laikā no 1973. gada līdz 2012. gadam.

Dānija ES 

Eiropas Parlaments

Dānijai ai ir 13 deputāti Eiropas Parlamentā. Noskaidrojiet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Dānijā dansk

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Dānijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

Eiropas Savienības Padomei nav pastāvīga vienas personas vadīta prezidija (kā tas ir, piemēram, Komisijā vai Parlamentā). Padomes prezidentūru, kas ilgst sešus mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo sešu mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Dānijas prezidentūras laikposmi:

1973. gada jūlijs – decembris | 1978. gada janvāris – jūnijs | 1982. gada jūlijs – decembris | 1987. gada jūlijs – decembris | 1993. gada janvāris – jūnijs | 2002. gada jūlijs – decembris | 2012. gada janvāris – jūnijs |

Vairāk par pašreizējo ES Padomes prezidentūru lasiet te Izvēlieties saites tulkojumu   Deutsch (de) English (en) français (fr) Nederlands (nl)

Eiropas Komisija

Dānijā Eiropas Komisijas komisāra amatam tika izraudzīta Margrēte Vestagere English , kuras pārziņā ir konkurence.

Komisijai katrā ES valstī ir tā sauktās pārstāvniecības.

Komisijas pārstāvniecība Dānijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Dānijai ir 10 pārstāvji English  Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba un sociālajā situācijā.

Reģionu komiteja

Dānijai ir 9 pārstāvji English  Reģionu komitejā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, tādējādi nodrošinot, ka šajos tiesību aktos ņem vērā pašvaldību un reģionu nostāju.

Pastāvīgā pārstāvniecība ES

Dānijas pastāvīgā pārstāvniecība Briselē nodrošina saikni starp Dāniju un ES struktūrām. Tās kā “Dānijas vēstniecības ES” galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt valsts intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Kāds ir Dānijas finansiālais pienesums ES budžetā, un cik liels ir atbalsts, ko tā saņem?

Dalībvalstu finanšu iemaksas ES budžetā atbilstīgi to rocībai tiek sadalītas taisnīgi. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas — un otrādi. ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale, bet gan visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzību aizsardzība. 

Dānijas finanšu sadalījums 2014. gada ES budžetā: 

  • ES kopējie izdevumi Dānijā: 1,512 miljards eiro
  • ES kopējie izdevumi, izteikti % no Dānijas nacionālā kopienākuma (NKI): 0,57 %
  • Dānijas kopējais ieguldījums ES budžetā: 2,213 miljards eiro
  • Dānijas iemaksas ES budžetā, izteiktas % no valsts NKI: 0,84 % 

Sīkāki dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Dānijā

Finanšu līdzekļi, ko Dānija iemaksā ES budžetā, palīdz finansēt Eiropas mēroga programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Lasiet vēl par ES finansētajiem projektiem Dānijā.

Praktiska informācija