DánskoDánsko

Rok vstupu do EU: 1973

Hlavní město: Kodaň

Rozloha: 43 094 km²

Počet obyvatel: 5,5 milionu

Měna: dánská koruna (kr.)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 1996

Dánsko

Území Dánska tvoří Jutský poloostrov (Jylland) a asi 400 dalších ostrovů. 82 z nich je obydlených a mezi největší z ostrovů se řadí Fyn a Sjalland.

Dánsko má významné odvětví rybolovu a velké obchodní loďstvo. Zpracovatelské odvětví se zaměřuje na potraviny, chemické látky, stroje, kovové výrobky, elektronická a dopravní zařízení, pivo a papírenské a dřevařské výrobky. Významným hospodářským odvětvím je také cestovní ruch.

V období od 8. do 11. století byli Dánové známí jako Vikingové. Spolu s Nory a Švédy kolonizovali a napadali různé části Evropy a obchodovali v mnohých zemích. Současní Dánové jsou hrdí na svůj sociální stát, který každému zajišťuje dobrou sociální ochranu.

Dánsko je konstituční monarchie, ve které se v současnosti vládne na základě ústavy z roku 1953. Jednokomorový parlament Folketing má 179 volených členů.

Mezi nejznámější Dány patří slavný autor pohádek Hans Christian Andersen, spisovatelka Karen Blixenová a designér Arne Jacobsen. Dánský film získal mezinárodní uznání převážně díky experimentálnímu režisérovi Larsi von Trierovi.

Mezi speciality dánské kuchyně patří obložené chlebíčky sm ørrebrød , vařené nebo karamelizované brambory, vařené červené zelí a pečené vepřové a kachní maso.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Dánsko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?