Republika CzeskaRepublika Czeska

Rok przystąpienia do UE: 2004

Stolica: Praga

Powierzchnia: 78 866 km²

Liczba mieszkańców: 10,5 mln

Waluta: korona czeska (Kč)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 2007 r.

Republika Czeska

Republika Czeska stała się niezależnym państwem w styczniu 1993 r. po rozpadzie Czechosłowacji. Przed II Wojną Światową Czechosłowacja należała do dziesięciu najbardziej uprzemysłowionych państw na świecie i jako jedyne spośród państw Europy Środkowej pozostała państwem demokratycznym do roku 1938.

Stolica Czech, Praga, ma ponad tysiąc lat i szczyci się bogatym dziedzictwem historycznym, o którym świadczą współistniejące ze sobą różne style architektoniczne. Dlatego właśnie Praga jest ulubionym miastem filmowców z całego świata.

Sektory związane z produkcją, zwłaszcza samochodów, narzędzi maszynowych oraz wyrobów konstrukcyjnych, wciąż mają duże znaczenie dla gospodarki. Na Morawach, we wschodniej części kraju, dużą rolę odgrywa hutnictwo żelaza i stali. Główne uprawy rolne to kukurydza, buraki cukrowe, ziemniaki, pszenica, jęczmień i żyto.

Około 95 proc. powierzchni kraju pokrywają wzgórza i masywy górskie, idealne do uprawiania narciarstwa, kolarstwa górskiego oraz wędrówek pieszych. A w bujnych lasach można trafić na dzika lub lisa.

W Czechach wytwarza się słynne na całym świecie piwo, w tym pilznera, jak również wodę mineralną pochodzącą z ponad 900 źródeł naturalnych, co stanowi rekord w skali światowej. Z kolei w południowej części Czech i Moraw produkuje się wino. Tradycyjnym potrawom kuchni czeskiej najczęściej towarzyszą knedliki, czyli rodzaj klusek przyrządzanych z ziemniaków lub z bułki.

Słynni Czesi to między innymi przedstawiciel secesji Alfons Mucha, kompozytorzy Antonin Dworzak i Bedřich Smetana, maratończyk Emil Zátopek oraz pisarze Franz Kafka i Milan Kundera.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Republika Czeska

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?