Tšehhi VabariikTšehhi Vabariik

ELiga ühinemise aasta: 2004

Pealinn: Praha

Üldpindala: 78 866 km²

Rahvaarv: 10,5 miljonit

Rahaühik: Tšehhi kroon (Kč)

Schengeni ala: Schengeni ala liige alates 2007

Tšehhi Vabariik

Tšehhi Vabariik sai iseseisvaks riigiks 1993. aasta jaanuaris, kui Tšehhoslovakkia jagunes kaheks. Enne Teist maailmasõda kuulus Tšehhoslovakkia maailma kümne industrialiseerituma riigi hulka ning ainsana Ida-Euroopa riikidest säilis seal demokraatia 1938. aastani.

Tšehhi pealinn Praha on üle 1000 aasta vana ning seda iseloomustavad uhked ajaloolised ehitised erinevates stiilides. Seetõttu on linn kujunenud paljude rahvusvaheliste filmitootjate meelispaigaks.

Tööstus on tänini riigi majanduses esikohal – esiletõstmist väärib autode, tööpinkide ja masinate tootmine. Riigi idaosas asuvas Moraavias on tähtis raua- ja terasetööstus. Põllumajanduses kasvatakse peamiselt maisi, suhkrupeeti, kartuleid, nisu, otra ja rukist.

95% riigi pindalast on mägine ning sobib ideaalselt suusatamiseks, rattasõiduks ja matkamiseks. Suurtes metsades elavad metssead ja rebased.

Tšehhi Vabariigis toodetakse maailmakuulsaid õllesorte, sealhulgas Pilsnerit. Veini toodetakse Moraavia lõunaaladel ning Böömimaa mõningates piirkondades. Rekordilised 900 looduslikku allikat võimaldavad toota ka palju mineraalvett. Tüüpiline tšehhi toit on kneedlid, mis meenutavad klimpe ning mida valmistatakse nii jahust kui ka kartulitest.

Tuntuimad tšehhid on Art Nouveau kunstnik Alfons Mucha, heliloojad Antonin Dvořák ja Bedřich Smetana, maratonijooksja Emil Zátopek, samuti kirjanikud Franz Kafka ja Milan Kundera.

Kasulikud viidad

Tšehhi Vabariik

Aidake meil veebisaiti täiustada

Kas leidsite otsitava teabe?

JahEi

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?