CyprusCyprus

Rok pristúpenia k EÚ: 2004

Hlavné mesto: Nikózia

Celková rozloha: 9 250 km²

Obyvateľstvo: 0,8 milióna

Mena: členstvo v eurozóne od roku 2008 (€)

Schengenský priestor: nepatrí do schengenského priestoru

Cyprus

Cyprus je najväčší ostrov vo východnom Stredozemí, ktorý sa nachádza južne od Turecka. Dve hlavné pohoria sú Pentadaktylos na severe a Troodos v strednej a juhozápadnej časti ostrova. Medzi nimi leží úrodná nížina Messaoria.

Cyprus bol dlho križovatkou medzi Európou, Áziou a Afrikou a stále na ňom možno pozorovať mnohé stopy jednotlivých generácií, ktoré ho postupne obývali, napríklad rímske divadlá a domy, byzantské chrámy a kláštory, križiacke hrady, otomanské mešity či prehistorické obydlia.

K hlavným hospodárskym činnostiam ostrova patrí cestovný ruch, vývoz textilu a remeselných výrobkov a námorný obchod. Tradičné remeslá zahŕňajú výšivku, keramiku a medené výrobky.

Medzi tradičné miestne jedlá patria meze, čo je výber predkrmov podávaných ako hlavné jedlo, syr halloumi/hellim a alkoholický nápoj zivania.

Cyperská republika získala nezávislosť od Veľkej Británie v roku 1960. O tri roky neskôr prepukli násilnosti medzi komunitami Turkov a cyperských Grékov. Od roku 1974 je ostrov fakticky rozdelený po prevrate, ktorý podporoval vojenský režim v Grécku a ktorý bol zameraný proti cyperskému prezidentovi Makariosovi, a po následnom zásahu tureckej armády. Napriek mnohým snahám o opätovné zjednotenie Cypru je táto krajina až do dnešného dňa rozdelená.

Cyprus je známy ako ostrov bohyne lásky a krásy Afrodity, ktorá sa tu podľa legendy narodila.

V modernej literatúre sa preslávili mená ako Kostas Montis (básnik a spisovateľ) a Demetris T. Gotsis (spisovateľ), zatiaľ čo Evagoras Karageorgis a Marios Tokas sú známi svojimi hudobnými skladbami.

Užitočné odkazy

Cyprus

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?