CyprCypr

Rok przystąpienia do UE: 2004

Stolica: Nikozja

Powierzchnia: 9 250 km²

Liczba mieszkańców: 0,8 mln

Waluta: Członek strefy euro od 2008 r. (€)

Strefa Schengen: Nie należy do strefy Schengen

Cypr

Cypr jest największą wyspą we wschodniej części Morza Śródziemnego, położoną na południe od Turcji. Dwa największe łańcuchy górskie to Pentadactylos na północy i Troodos w środkowej i południowo-zachodniej części wyspy, pomiędzy którymi rozciąga się żyzna równina Messaoria.

Położony na skrzyżowaniu szlaków łączących od dawien dawna Europę, Azję i Afrykę, Cypr do dziś nosi ślady przeszłych cywilizacji – są tutaj rzymskie teatry i wille, bizantyjskie kościoły i klasztory, zamki krzyżowców, tureckie meczety i prehistoryczne osady.

Najważniejszymi dla wyspy gałęziami gospodarki są: turystyka, przemysł tekstylny i rzemiosło oraz handel morski. Do tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych należą hafty oraz wyroby garncarskie i miedziane.

Do tradycyjnych dań i napojów kuchni lokalnej należą meze – zestaw przekąsek podawanych jako danie główne, ser halloumi (hellim) i zivania, wysokoprocentowy napój alkoholowy.

Republika Cypryjska wyzwoliła się spod rządów Wielkiej Brytanii w 1960 r. Trzy lata później wybuchły bratobójcze walki między mieszkańcami Cypru narodowości greckiej i tureckiej. Po wspieranym przez juntę wojskową rządzącą w Grecji zamachu stanu przeprowadzonym przeciwko prezydentowi Cypru Makariosowi i interwencji armii tureckiej w 1974 r. wyspa została de facto przecięta na pół. Pomimo wielu starań na rzecz zjednoczenia kraju wyspa do dziś pozostaje podzielona na dwie części.

Cypr jest szczególnie znany jako Wyspa Afrodyty, bogini miłości i piękności, która, jak mówi legenda, urodziła się właśnie na tej wyspie.

W literaturze współczesnej znane są takie nazwiska, jak Costas Montis (poeta i pisarz) i Demetris Th. Gotsis (pisarz). Słynni kompozytorzy to Evagoras Karageorgis i Marios Tokas.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Cypr

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?