KipraKipra

Pievienošanās gads ES: 2004

Galvaspilsēta: Nikozija

Kopējā platība: 9 250 km²

Iedzīvotāji: 0,8 miljoni

Naudas vienība: Eirozonas dalībniece kopš 2008 (€)

Šengenas zona: Valstis, kas neietilpst Šengenas zonā

Kipra

Kipra ir vislielākā sala Vidusjūras austrumdaļā, un tā atrodas uz dienvidiem no Turcijas. Divas lielākās kalnu grēdas ir Pentadaktila kalni ziemeļos un Trodosa kalni salas centrālajā un dienvidrietumu daļā. Starp šīm divām grēdām plešas auglīgais Mesaorijas līdzenums.

Kipra ilgus gadus ir bijusi krustcelēs starp Eiropu, Āziju un Āfriku, un tur vēl līdz šodienai ir jūtamas aizgājušo civilizāciju pēdas — romiešu teātri un mājas, bizantiešu baznīcas un klosteri, krustnešu pilis, osmaņu mošejas, kā arī liecības par aizvēsturisko cilvēku dzīvi.

Salas galvenās tautsaimniecības nozares ir tūrisms, apģērba un amatniecības izstrādājumu eksports un kravu pārvadāšana pa jūru. Tradicionālo amatniecības izstrādājumu klāstā visizplatītākie ir izšuvumi, keramika un vara izstrādājumi.

Tradicionālie vietējie ēdieni ir meze — uzkožamo izlase, ko pasniedz kā pamatēdienu, halloumi/hellim siers un zivania degvīns.

Kipras Republika 1960. gadā ieguva neatkarību no Lielbritānijas. Trīs gadus vēlāk izcēlās starpkopienu vardarbība starp Kipras turku un Kipras grieķu kopienām. Pēc Grieķijas militārās huntas atbalstītā 1974. gada valsts apvērsuma, kas bija vērsts pret Kipras prezidentu Makariosu, un tam sekojošās Turcijas armijas iejaukšanās sala de facto ir sadalīta. Neskatoties uz daudzajiem centieniem valsti no jauna apvienot, tā līdz pat šodienai ir sadalīta.

Kipra pazīstama arī kā Afrodītes, mīlas un skaistuma dievietes dzimtene, jo saskaņā ar leģendu viņa ir dzimusi šajā salā.

Mūsdienu literatūrā izceļami dzejnieks un rakstnieks Kostas Montis un rakstnieks Demetris Gotsis, savukārt Evagorass Karageorgis un Marios Tokas ir plaši pazīstami komponisti.

Noderīgas saites

KONTAKTI

Ja jums ir vispārīgi jautājumi

Zvaniet pa tālr.
00 800 6 7 8 9 10 11 Sīkāk par šo pakalpojumu

Sūtiet jautājumus pa e-pastu

Iestāžu kontaktinformācija un ziņas par to apmeklējumiem, kontakti presei

Kipra

Atsauksmes

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?