KiprasKipras

ES narė nuo: 2004 m.

Sostinė: Nikosija

Bendras plotas: 9 250 km²

Gyventojų sk.: 0,8 mln.

Valiuta: Euro zonos narė nuo 2008 (€)

Šengeno erdvė: nėra Šengeno erdvės narė

Kipras

Kipras yra didžiausia sala Viduržemio jūros rytinėje dalyje, į pietus nuo Turkijos. Dvi pagrindinės kalnų grandinės yra Pentadactylos šiaurėje ir Troodos centrinėje ir pietvakarinėje salos dalyje, tarp jų driekiasi derlinga Messaoria lyguma.

Kipras jau seniai yra kryžkelė tarp Europos, Azijos ir Afrikos, bei turi daugelio civilizacijų pėdsakų – romėnų teatrai ir vilos, bizantiškos bažnyčios ir vienuolynai, kryžiuočių pilys, osmanų mečetės ir priešistorinės gyvenvietės.

Pagrindinės salos ūkio šakos yra turizmas, drabužių ir amatininkų dirbinių eksportas bei prekybos laivyba. Gyvuoja tradiciniai siuvinėjimo, keramikos ir vario dirbinių amatai.

Vieni tradicinių šalies patiekalų yra meze – užkandžių rinkinys, patiekiamas kaip pagrindinis patiekalas, halloumi / hellim sūris ir zivania degtinė.

1960 m. Kipro Respublika tapo nepriklausoma nuo Britanijos. Po trejų metų prasidėjo kova tarp Kipro turkų ir graikų bendruomenių. Po valstybės perversmo, kurį rėmė Graikijos karinė chunta mėginusi nuversti Kipro prezidentą Makarijų ir po vėliau įvykusios Turkijos kariuomenės intervencijos, sala nuo 1974 m. de facto tapo padalyta. Nepaisant daugelio pastangų suvienyti šalį, ji iki šiol išlieka padalyta.

Kipras gerai žinomas kaip Afroditės – meilės ir grožio deivės, kuri, pasak legendos, čia gimė, sala.

Žinomiausi šiuolaikiniai autoriai yra Costas Montis (poetas ir rašytojas) ir Demetris Th. Gotsis (rašytojas), o Evagoras Karageorgis ir Marias Tokas garsėja muzikos kūriniais.

Naudingos nuorodos

KONTAKTAI

Bendra informacija

Kreipkitės nemokamu tel.
00 800 6 7 8 9 10 11 Informacija apie skambučius

Siųskite klausimus e. paštu

Lankymasis ES institucijose ir jų kontaktiniai duomenys, kontaktinė informacija žiniasklaidai

Kipras

Padėkite mums tobulinti tinklalapį

Ar radote reikiamą informaciją?

TaipNe

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?