KüprosKüpros

ELiga ühinemise aasta: 2004

Pealinn: Nikosia

Üldpindala: 9 250 km²

Rahvaarv: 0,8 miljonit

Rahaühik: Euroala liige alates 2008 (€)

Schengeni ala: Ei kuulu Schengeni alasse

Küpros

Küpros on Vahemere idapiirkonna suurim saar, mis jääb Türgist lõunasse. Saarel on kaks kõrgustikku: Troodos kesk- ja edelaosas ning Pentadactylos põhjas. Nende vahel asub viljakas Messaoria tasandik.

Küpros on pikka aega olnud Euroopa, Aasia ja Aafrika teede ristumiskohaks ning seal on näha mitme tsivilisatsiooni kultuuripärandit – Rooma teatreid ja villasid, Bütsantsi kirikuid ja kloostreid, ristisõdijate kindlusi, Ottomani mošeesid ning eelajaloolisi asulaid.

Saare majanduses on põhiline turism, riiete ja käsitöö eksport ning kaubalaevandus. Traditsiooniline käsitöö hõlmab tikandeid, savinõusid ja vaskesemeid.

Traditsioonilised kohalikud road on meze – valik pearoana serveeritavatest suupistetest, halloumi juust ja zivania naps.

Küprose Vabariik iseseisvus Suurbritannia võimu alt aastal 1960. Kolm aastat hiljem puhkes Türgi ja Kreeka päritolu elanike vahel kogukondadevaheline vägivald. Alates 1974. aastast, pärast Kreeka hunta toetusel toimunud Küprose president Makariose vastast sõjaväelist riigipööret ja sellele järgnenud Türgi armee interventsiooni, on saar de facto jagatud. Vaatamata arvukatele riigi taasühendamisele suunatud jõupingutustele on see tänaseni jagatud.

Küprost tuntakse ka armastus- ja ilujumalanna Afrodite saarena, kes legendi järgi siin sündis.

Kaasaegse kirjanduse alal paistavad silma Kostas Montis (poeet ja kirjanik) ning Demetris Gotnis (kirjanik). Evajoros Karageorgis ja Marios Tokas on tuntud oma heliteoste poolest.

Kasulikud viidad

Küpros

Aidake meil veebisaiti täiustada

Kas leidsite otsitava teabe?

JahEi

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?