KyprKypr

Rok vstupu do EU: 2004

Hlavní město: Nikósie

Rozloha: 9 250 km²

Počet obyvatel: 800 tisíc

Měna: Členem eurozóny od 2008 (€)

Schengenský prostor: Není součástí schengenského prostoru

Kypr

Kypr je největší ostrov ve východním Středomoří a leží jižně od Turecka. Dvě hlavní pohoří Pentadaktylos na severu a Troodos ve střední a jihozápadní části ostrova odděluje úrodná rovina Messaoria.

Kypr byl dlouho místem, kde se setkávala Evropa, Asie a Afrika, a stále má mnoho pozůstatků civilizací, které se tam vystřídaly – římská divadla a vily, byzantské kostely a kláštery, křižácké hrady, turecké mešity a prehistorická sídliště.

Hlavními hospodářskými činnostmi je cestovní ruch, vývoz oděvního a řemeslného zboží a námořní doprava. K tradičním řemeslům patří výšivka, výroba keramiky a měděných výrobků.

K tradičním místním jídlům patří meze – výběr předkrmů předkládaných jako hlavní chod, sýr halloumi/hellim a destilát zvaný zivania.

V roce 1960 získala Kyperská republika nezávislost na Británii. O tři roky později vypuklo násilí mezi komunitami kyperských Turků a Řeků. Od roku 1974 je ostrov de facto rozdělen v důsledku převratu proti kyperskému prezidentovi Makariovi, který podporovala řecká vojenská junta, a následné intervenci turecké armády. I přes řadu pokusů o opětné sjednocení je tato země dodnes rozdělená.

Kypr je známý jako ostrov Afrodity, bohyně lásky a krásy, která se zde podle pověsti narodila.

V moderní literatuře se proslavili spisovatelé Costas Montis a Demetris Th. Gotsis, v hudbě pak skladatelé Evagoras Karageorgis a Marios Tokas.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Kypr

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?