ChorwacjaChorwacja

Rok przystąpienia do UE: 2013

Stolica: Zagrzeb

Powierzchnia: 56 594 km²

Liczba mieszkańców: 4 398 150

Waluta: kuna

Strefa Schengen: Chorwacja ma wejść do strefy Schengen do 2015 r.

Chorwacja

Chorwacja – wprowadzenie

Chorwacja graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Słowenią i Węgrami. Od 1991 r. jest niepodległym krajem, przedtem przez ponad 70 lat była częścią byłej Jugosławii.

Historia

Księstwo Chorwacji narodziło się w VIII w., a 200 lat później przekształciło się w Królestwo Chorwacji. Przez wiele lat znajdowało się pod silnym wpływem sąsiednich Węgier i Austrii, a od XV do XVII w. często musiało walczyć z imperium osmańskim.

Flaga

Trzy kolory chorwackiej flagi symbolizują trzy państwa współtworzące Chorwację: Królestwo Chorwacji (kolory czerwony i biały), Królestwo Slawonii (kolory biały i niebieski) i Królestwo Dalmacji (kolory czerwony i niebieski).

Demokracja parlamentarna

Chorwacja jest demokracją parlamentarną. Władza jest podzielona między: wybrany parlament (władza ustawodawcza), rząd i wybranego prezydenta (władza wykonawcza) oraz niezawisłe sądy (władza sądownicza).

Warunki naturalne

Znaczną część Chorwacji zajmują niziny. Jej góry i plaże przyciągają wielu turystów. Chorwacja to kraj wielu wysp i wysepek: z 1 246 tylko 48 jest stale zamieszkanych.

Chorwacja i UE

1 lipca 2013 r. Chorwacja została 28 krajem UE. Wniosek o członkostwo złożyła w 2003 r., a w 2005 r. rozpoczęły się negocjacje akcesyjne. Teraz kolejnym celem jest pogłębienie integracji. Przewiduje się, że do 2015 r. Chorwacja przystąpi do strefy Schengen i zastąpi swoją walutę narodową – kunę – walutą euro, gdy tylko będzie to możliwe, a więc po spełnieniu przez jej gospodarkę określonych kryteriów dotyczących inflacji, finansów publicznych, stabilności kursów walut oraz stóp procentowych.

Tak samo jak inne kraje UE Chorwacja musi wdrożyć unijne przepisy do prawa krajowego, np. przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności, uznawania kwalifikacji zawodowych zdobytych w innych krajach albo ograniczenia opłat za połączenia w roamingu przez telefon komórkowy.

W przypadku niektórych przepisów zostały uzgodnione okresy przejściowe (umożliwiające późniejsze przyjęcie wszystkich obowiązków państwa członkowskiego Unii). Dotyczy to na przykład niższej stawki podatku akcyzowego na papierosy, którą Chorwacja będzie mogła utrzymać do końca 2017 r., czy też sieci połowowych, które są zakazane na mocy prawa na pozostałym obszarze UE, a których chorwaccy rybacy będą mogli używać do czerwca 2014 r.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Chorwacja

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?