KroatijaKroatija

ES narė nuo: 2013 m.

Sostinė: Zagrebas

Bendras plotas: 56 594 km²

Gyventojų sk.: 4 398 150

Valiuta: kuna

Šengeno erdvė: Kroatija turėtų prisijungti prie Šengeno erdvės iki 2015 m.

Kroatija

Apie Kroatiją

Kroatija ribojasi su Bosnija ir Hercegovina, Juodkalnija, Serbija, Slovėnija ir Vengrija. Ji yra nepriklausoma šalis nuo 1991 m. Iki tol daugiau kaip 70 metų ji buvo Jugoslavijos dalis.

Istorija

Kroatijos Kunigaikštystė sukurta VIII amžiuje, po 200 metų ji tapo karalyste. Ateinančiais dešimtmečiais Kroatija buvo smarkiai veikiama kaimyninių Austrijos ir Vengrijos, o nuo XV iki XVII amžiaus ji dažnai kariavo su Osmanų imperija.

Vėliava

Trys Kroatijos vėliavos spalvos simbolizuoja tris valstybes – dabartinės Kroatijos pirmtakes: Kroatijos Karalystę (raudona ir balta), Slavonijos Karalystę (balta ir mėlyna) ir Dalmatijos Karalystę (raudona ir mėlyna).

Parlamentinė demokratija

Kroatija yra parlamentinė demokratija. Galiomis pasiskirstę renkamas parlamentas (įstatymų leidžiamoji valdžia), vyriausybė ir renkamas prezidentas (vykdomoji valdžia) bei nepriklausomi teismai (teisminė valdžia).

Geografija

Didelę Kroatijos dalį užima žemumos. Jos kalnai ir ypač paplūdimiai pritraukia daug turistų. Kroatijoje taip pat yra 1 246 salos ir salelės, iš kurių tik 48 yra nuolat gyvenamos.

Kroatija ir ES

2013 m. liepos 1 d. Kroatija tapo 28-ąja ES nare. Paraišką ji pateikė 2003 m., o derybas pradėjo 2005 m. Dabartinis jos tikslas – tolesnė integracija. Tikimasi, kad iki 2015 m. Kroatija prisijungs prie Šengeno erdvės ir, kai tik jos ekonomika atitiks infliacijos, valstybės finansų, valiutų keitimo kurso stabilumo ir palūkanų normų kriterijus, kuną pakeis euras.

Kaip ir kitos ES šalys, Kroatija turi įgyvendinti teisės aktus, dėl kurių sutarta ES lygmeniu, pavyzdžiui, teisės aktus, kuriais reglamentuojama maisto sauga, kitų šalių profesinės kvalifikacijos pripažinimas arba didžiausi tarifai, kurie gali būti taikomi mobiliųjų telefonų naudotojams skambinant iš užsienio.

Kroatija susitarė dėl kai kurių teisės aktų įgyvendinimo pereinamojo laikotarpio. Pavyzdžiui, iki 2017 m. pabaigos Kroatija taikys mažesnį akcizo tarifą cigaretėms, o iki 2014 m. birželio mėn. žvejai galės ir toliau naudoti tinklus, kurie uždrausti kitose ES šalyse.

Naudingos nuorodos

KONTAKTAI

Bendra informacija

Kreipkitės nemokamu tel.
00 800 6 7 8 9 10 11 Informacija apie skambučius

Siųskite klausimus e. paštu

Lankymasis ES institucijose ir jų kontaktiniai duomenys, kontaktinė informacija žiniasklaidai

Kroatija

Padėkite mums tobulinti tinklalapį

Ar radote reikiamą informaciją?

TaipNe

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?