ChorvatskoChorvatsko

Rok vstupu do EU: 2013

Hlavní město: Záhřeb

Celková rozloha: 56 594 km²

Počet obyvatel: 4 398 150

Měna: kuna

Schengenský prostor: Chorvatsko by se mělo stát součástí schengenského prostoru do roku 2015

Chorvatsko

Úvodem

Chorvatsko sousedí s Bosnou a Hercegovinou, Černou Horou, Maďarskem, Slovinskem a Srbskem. Od roku 1991 je nezávislým státem. Předtím bylo více než 70 let součástí Jugoslávie.

Historie

První chorvatský státní útvar se objevil v 8. století. O 200 let později se z něj stalo království. Dějiny Chorvatska byly v následujících desetiletích silně ovlivněny vazbami se sousedním Rakouskem a Maďarskem. V 15. až 17. století pak na jeho území docházelo k častým střetům s Osmanskou říší.

Vlajka

Tři barvy chorvatské vlajky představují tři historické země Chorvatska: Chorvatské království (červená a bílá), Slavonské království (bílá a modrá) a Dalmatské království (červená a modrá).

Parlamentní demokracie

Chorvatsko je parlamentní demokracií. Moc je rozdělena mezi voleným parlamentem (zákonodárná moc), vládou a voleným prezidentem (výkonná moc) a nezávislými soudy (soudní moc).

Popis území

Většinu Chorvatska tvoří nížiny. Jeho pohoří a zejména pak jeho pobřeží přitahují řady návštěvníků. Chorvatsko má také 1 246 ostrovů a ostrůvků, z nichž je trvale obydlených pouze 48.

Chorvatsko a EU

Chorvatsko podalo žádost o vstup do EU v roce 2003. Vyjednávání začala v roce 2005 a 28. členským státem Unie se tato země stala 1. července 2013. Dalším cílem je prohlubování integrace. Očekává se, že k tzv. schengenskému prostoru se Chorvatsko připojí do roku 2015, a jakmile bude jeho hospodářství splňovat určitá kritéria týkající se výše inflace, stavu veřejných financí, stability směnných kurzů a úrokových sazeb, bude moci Chorvatsko přijmout euro.

Stejně jako ostatní země Unie musí Chorvatsko do své legislativy provést právní předpisy schválené na úrovni EU, jako jsou předpisy o bezpečnosti potravin, o uznávání odborných kvalifikací z jiných zemí či o maximální výši poplatků za používání roamingu.

U některých předpisů bylo pro Chorvatsko dohodnuto přechodné období. Chorvatsko bude například moci do konce roku 2017 používat nižší spotřební daň z cigaret a rybáři mohou do června 2014 používat sítě, které jsou ve zbytku EU zakázány.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Chorvatsko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?