BulharskoBulharsko

Rok pristúpenia k EÚ: 2007

Hlavné mesto: Sofia

Celková rozloha: 111 910 km²

Obyvateľstvo: 7,6 milióna

Mena: lev (лв)

Schengenský priestor: nepatrí do schengenského priestoru

Bulharsko

Bulharsko sa nachádza v srdci Balkánu a má veľmi rozmanitý terén: na severe dominujú šíre dunajské nížiny, zatiaľ čo juh tvoria vysočiny a náhorné plošiny. Na východe celý rok priťahuje turistov pobrežie Čierneho mora.

Bulharsko založené v roku 681 je jedným z najstarších štátov v Európe. Jeho dejiny sú poznačené jeho okrajovou polohou na hranici Európy s Áziou. Asi 85 % obyvateľstva sa hlási k pravoslávnemu kresťanstvu, 13 % je moslimov. Približne 10 % obyvateľstva je tureckého pôvodu a 3 % tvoria Rómovia. Aj v tradičných miestnych jedlách sa mieša východ so západom. Najznámejším bulharským jedlom je povestný jogurt, pôvodca dlhovekosti pre tých, ktorí ho pravidelne konzumujú.

Bulharské národné zhromaždenie (jednokomorový parlament) pozostáva z 240 členov, ktorí sú volení na štvorročné obdobie.

K hlavným vývozným artiklom Bulharska patria výrobky ľahkého priemyslu, potraviny a víno, ktoré úspešne obstoja v konkurencii na európskych trhoch.

Bulharsko je známe svojou folklórnou hudbou. Na zlatej platni raketoplánu Voyager, ktorú NASA vypustila do voľného vesmíru, je nahraná bulharská ľudová pieseň. K známym Bulharom patrí filozofka Julia Kristeva, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru v roku 1981 Elias Canetti a Kristo Javačev („Christo“), autor mnohých nekonvenčných exteriérových inštalácií.

Užitočné odkazy

Bulharsko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?