BułgariaBułgaria

Rok przystąpienia do UE: 2007

Stolica: Sofia

Powierzchnia: 111 910 km²

Liczba mieszkańców: 7,6 mln

Waluta: lew (лв)

Strefa Schengen: Nie należy do strefy Schengen

Bułgaria

Usytuowana w sercu Bałkanów Bułgaria jest krajem bardzo zróżnicowanym geograficznie. Na północy rozciąga się pagórkowata Nizina Naddunajska, a na południu tereny wyżynne i górskie. Wybrzeże Morza Czarnego przez cały rok przyciąga turystów.

Państwo Bułgarskie powstało w 681 r., co oznacza, że Bułgaria jest jednym z najstarszych krajów w Europie. Na historię kraju duży wpływ miało położenie blisko granicy z Azją. Około 85 proc. ludności to ludność wyznania prawosławnego, a 13 proc. stanowią muzułmanie. Turcy stanowią około 10 proc. ludności, a Romowie − 3 proc. Kuchnia tradycyjna jest także wyrazem spotkania wschodu z zachodem. Najsłynniejszą bułgarską potrawą jest jogurt, który podobno zapewnia długowieczność tym, którzy regularnie go jedzą.

Zgromadzenie Narodowe Bułgarii (parlament jednoizbowy) składa się z 240 członków wybieranych na czteroletnią kadencję.

Najważniejsze produkty eksportowe to wyroby przemysłu lekkiego oraz żywność i wino, które odnoszą sukcesy na europejskich rynkach.

Bułgaria słynie ze swojej muzyki ludowej. Bułgarska piosenka ludowa została nagrana na złotej płycie, którą NASA wysłała poza granice Układu Słonecznego na pokładzie Voyagera. Do słynnych Bułgarów zaliczają się między innymi filozof Julia Kristeva, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1981 r. Elias Canetti oraz Christo Javachev znany jako „Christo”, autor wielu awangardowych instalacji przestrzennych.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Bułgaria

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?