You are here:

Bulgārija

Bulgārija

Bulgārija atrodas Balkānu dienvidaustrumos, un tās topogrāfija ir daudzveidīga. Valsts ziemeļos ir plašas Donavas līdzenuma zemienes, un Donava ir dabīga robeža ar blakus esošo Rumāniju. Turpretim Bulgārijas dienvidos ir augstienes, bet austrumos ir Melnā jūra, kas visu gadu pievilina tūristus.

Svarīgākās Bulgārijas ekonomikas nozares 2014. gadā bija rūpniecība (23,5 %), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi (21,3 %) un valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, iedzīvotāju veselības aprūpe un sociālie pakalpojumi (13,2 %).

Galvenie Bulgārijas eksporta partneri ir Vācija, Turcija un Itālija, bet imports nāk galvenokārt no Krievijas, Vācijas un Itālijas.

Galvaspilsēta: Sofija

Platība: 110 370 km²

Iedzīvotāju skaits: 7 202 198 (2015)

Iedzīvotāju īpatsvars % no kopējā ES iedzīvotāju skaita: 1,4 % (2015)

Iekšzemes kopprodukts (IKP): 42,011 miljardi EUR (2014)

ES oficiālā valoda: bulgāru

Valsts iekārta: parlamentāra republika

ES dalībvalsts kopš: 2007. gada 1. janvāra

Deputātu skaits Eiropas Parlamentā: 17

Valūta: Bulgārijas leva (BGN)

Šengenas zonas valsts? Nē, Bulgārija nav Šengenas zonā valsts.

ES Padomes prezidentūra: rotējošo prezidentūru ES Padomē Bulgārija pirmoreiz uzņemsies 2018. gadā.

Bulgārija ES

Eiropas Parlaments

Eiropas Parlamentā ir 17 deputāti no Bulgārijas. Uzziniet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Bulgārijā български  

ES Padome

ES Padomē valstu ministri regulāri tiekas, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Bulgārijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

Eiropas Savienības Padomei nav pastāvīga vienas personas vadīta prezidija (kā tas ir, piemēram, Komisijā vai Parlamentā). Padomes prezidentūru, kas ilgst sešus mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo sešu mēnešu laikā attiecīgās valsts ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Bulgārijas prezidentūras posmi:

2018. gada jūlijs – decembris |

Vairāk par pašreizējo ES Padomes prezidentūru lasiet te Izvēlieties saites tulkojumu   Deutsch (de) English (en) français (fr) Nederlands (nl)

Eiropas Komisija

Bulgārijā Eiropas Komisijas komisāra amatam tika izraudzīta Kristalīna Georgijeva English , priekšsēdētāja vietniece, kuras pārziņā ir budžets un cilvēkresursi.

Komisijai katrā ES valstī ir vietējais birojs, kuru sauc par pārstāvniecību.

Komisijas pārstāvniecība Bulgārijā 

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Bulgārijai ir 14 pārstāvji English  Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba un sociālajā situācijā.

Reģionu komiteja

Bulgārijai ir 12 pārstāvji English  Reģionu komitejā — ES organizācijā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, tādējādi nodrošinot, ka šajos tiesību aktos ņem vērā pašvaldību un reģionu nostāju.

Pastāvīgā pārstāvniecība ES

Bulgārijas pastāvīgā pārstāvniecība Briselē nodrošina saikni starp Bulgāriju un ES iestādēm. Tās kā “Bulgārijas vēstniecības ES” galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt valsts intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Cik naudas Bulgārija iemaksā, un cik tā saņem?

Dalībvalstu finanšu iemaksas ES budžetā atbilstīgi to rocībai tiek sadalītas taisnīgi. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas — un otrādi. ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale, bet gan visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzību aizsardzība. 

Bulgārijas finanšu sadalījums 2014. gada ES budžetā: 

  • ES kopējie izdevumi Bulgārijā: 2,255 miljardi EUR;
  • ES kopējie izdevumi, izteikti % no Bulgārijas nacionālā kopienākuma (NKI): 5,50 %;
  • Bulgārijas kopējais ieguldījums ES budžetā: 0,404 miljardi EUR;
  • Bulgārijas iemaksas ES budžetā, izteiktas % no valsts NKI: 0,99 %. 

Sīkāki dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Bulgārijā

Nauda, ko Bulgārija iemaksā ES budžetā, palīdz finansēt Eiropas mēroga programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Lasiet vēl par ES finansētajiem projektiem Bulgārijā.

Praktiska informācija