BelgickoBelgicko

Rok pristúpenia k EÚ: zakladajúci člen (1952)

Hlavné mesto: Brusel

Celková rozloha: 30 528 km²

Obyvateľstvo: 10,7 milióna

Mena: členstvo v eurozóne od roku 1999 (€)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestor od roku 1985

Belgicko

Belgicko je federatívny štát rozdelený na tri regióny: flámsky hovoriace Flámsko na severe, frankofónne Valónsko na juhu a Brusel – dvojjazyčné hlavné mesto, kde je úradným jazykom francúzština aj flámčina. Vo východnej časti krajiny žije malá komunita asi 70 000 ľudí, ktorí hovoria po nemecky.

Belgicko má rozmanitý prírodný terén: 67 kilometrov morského pobrežia a rovinaté pobrežné pláne pozdĺž Severného mora, náhornú plošinu v strede a súvislé pásma kopcov a lesov v oblasti Arden na juhovýchode.

V Bruseli sídli niekoľko medzinárodných organizácií: je tu umiestnených väčšina európskych inštitúcií a ústredie NATO.

Belgicko je od získania nezávislosti v roku 1830 konštitučnou monarchiou. Dve komory parlamentu sú snemovňa reprezentantov, ktorí sú volení na maximálne štyri roky, a senát alebo horná snemovňa, ktorej členovia sú volení alebo kooptovaní. Vzhľadom na politickú štruktúru Belgicka v krajine vládnu prevažne koaličné vlády.

K najznámejším Belgičanom patrí Georges Rémi (Hergé) – autor kreslenej postavičky Tintina, spisovatelia Georges Simenon a Hugo Claus, skladateľ a spevák Jacques Brel a cyklista Eddy Merckx. Maliari ako James Ensor, Paul Delvaux a René Magritte sú modernými nástupcami Rubensa a ďalších flámskych maliarov z minulosti.

Belgicko je známe svojou čokoládou, ktorá je obľúbená po celom svete. Najžiadanejšie jedlo sú mušle s hranolčekmi, ktoré sú podľa istej legendy belgickým vynálezom. V tejto krajine sa okrem toho vyrába vyše 1000 druhov piva.

Užitočné odkazy

Belgicko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?