BelgiaBelgia

Rok przystąpienia do UE: państwo założycielskie (1952)

Stolica: Bruksela

Powierzchnia: 30 528 km²

Liczba mieszkańców: 10,7 mln

Waluta: Członek strefy euro od 1999 r. (€)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 1985 r.

Belgia

Belgia to państwo federacyjne, w którego skład wchodzą trzy regiony: leżąca na północy kraju Flandria – gdzie mówi się po niderlandzku, francuskojęzyczna Walonia na południu oraz dwujęzyczny Region Brukseli, gdzie języki francuski i niderlandzki są językami urzędowymi. Wschodnią część kraju zamieszkuje niewielka, licząca około 70 tys. członków, mniejszość niemieckojęzyczna.

Krajobraz Belgii jest bardzo różnorodny: 67 km wybrzeża i nadmorskie niziny nad Morzem Północnym, równina w części środkowej i zalesione wyżyny w rejonie Ardenów, na południowym wschodzie.

W Brukseli ma swoje siedziby wiele organizacji międzynarodowych: między innymi większość instytucji UE oraz NATO.

Belgia, która jest monarchią konstytucyjną, uzyskała niepodległość w 1830 r. Dwuizbowy parlament składa się z Izby Reprezentantów, której członkowie wybierani są na okres najwyżej czterech lat, oraz Senatu, czyli izby wyższej, którego członkowie pochodzą z wyborów lub są kooptowani. Z uwagi na charakterystyczny dla Belgii układ polityczny, krajem rządzą z reguły rządy koalicyjne.

Słynni Belgowie to między innymi Georges Rémi (Hergé), twórca komiksów o Tintinie, pisarze Georges Simenon i Hugo Claus, kompozytor i poeta Jacques Brel oraz kolarz Eddy Merckx. Belgijscy malarze, tacy jak James Ensor, Paul Delvaux i René Magritte są współczesnymi spadkobiercami tradycji Rubensa i innych dawnych mistrzów flamandzkich.

Belgia słynie z doskonałej, słynnej na całym świecie czekolady. Najbardziej tradycyjną belgijską potrawą są małże z frytkami, które, jak głosi legenda, zostały wynalezione właśnie w tym kraju. W Belgii produkuje się ponad 1000 rodzajów piwa.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Belgia

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?