BelgiaBelgia

ELiga ühinemise aasta: asutajaliige (1952)

Pealinn: Brüssel

Üldpindala: 30 528 km²

Rahvaarv: 10,7 miljonit

Rahaühik: Euroala liige alates 1999 (€)

Schengeni ala: Schengeni ala liige alates 1985

Belgia

Belgia on kolmest piirkonnast koosnev liitriik. Põhjas asub hollandikeelne Flandria, lõunapool asuvas Valloonias räägitakse prantsuse keelt ning pealinnas Brüsselis on ametlik staatus mõlemal keelel. Riigi idaosas on ka väike saksakeelne vähemus, kuhu kuulub 70 000 inimest.

Belgia maastik on väga vaheldusrikas: Põhjamere rannikut on 67 kilomeetrit, selle jätkuks on Põhjamere ääres tasandikud, keskosa on mägine ja kagusse jäävat Ardennide piirkonda iseloomustavad metsased kõrgendikud.

Brüsselis on mitme rahvusvahelise organisatsiooni peakorter: siin paikneb enamik Euroopa Liidu ja NATO asutusi.

1830. aastal iseseisvunud Belgia riigikord on konstitutsiooniline monarhia. Kahekojaline parlament koosneb esindajatekojast (mille liikmed valitakse kuni neljaks aastaks) ja ülemkojast ehk senatist, mille liikmed valitakse või nimetatakse. Belgia poliitilisest olukorrast tulenevalt juhib riiki reeglina koalitsioonivalitsus.

Tuntuimad belglased on Tintini koomiksi looja Georges Rémi (Hergé), kirjanikud Georges Simenon ja Hugo Claus, helilooja ja laulja Jacques Brel ning rattur Eddy Merckx. Maalikunstnikud James Ensor, Paul Delvaux ja René Magritte on väärilised järglased Rubensile ja teistele mineviku kuulsatele flaami meistritele.

Belgia on kuulus oma šokolaadi poolest, mida hinnatakse kogu maailmas. Eelistatud roog on rannakarbid ja friikartulid, mis legendi järgi on pärit Belgiast. Belgias toodetakse ka üle 1 000 õllesordi.

Kasulikud viidad

Belgia

Aidake meil veebisaiti täiustada

Kas leidsite otsitava teabe?

JahEi

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?