BelgieBelgie

Rok vstupu do EU: zakládající člen (1952)

Hlavní město: Brusel

Rozloha: 30 528 km²

Počet obyvatel: 10,7 milionu

Měna: Členem eurozóny od 1999 (€)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 1985

Belgie

Belgie je federální stát, který tvoří tři regiony: na severu nizozemsky mluvící Flandry, na jihu francouzsky mluvící Valonsko a bilingvní hlavní město, kde mají oba uvedené jazyky statut úředního jazyka. Ve východní části země sídlí také nevelká německy mluvící menšina čítající asi 70 000 obyvatel.

Belgická krajina je rozmanitá: 67 kilometrů mořského pobřeží a pobřežních rovin u Severního moře, rovina ve středu země a lesnatá vrchovina v Ardenách na jihozápadě.

V Bruselu sídlí několik mezinárodních organizací: nachází se zde většina evropských institucí a také ústředí NATO.

Belgie je konstituční monarchií, která získala nezávislost v roce 1830. Parlament má dvě komory: poslaneckou sněmovnu, jejíž členové jsou voleni na období čtyř let, a horní komoru neboli senát, jehož členové jsou voleni nebo kooptováni. Vzhledem k politické struktuře vládnou v Belgii koaliční vlády.

Mezi nejznámější Belgičany patří Georges Rémi (Hergé), tvůrce komiksu o Tintinovi, spisovatelé Georges Simenon a Hugo Claus, skladatel a zpěvák Jacques Brel a cyklista Eddy Merckx. Malíři jako James Ensor, Paul Delvaux a René Magritte jsou moderními následovníky Rubense a ostatních starých vlámských mistrů.

Belgická čokoláda je známá a oblíbená po celém světě. Oblíbeným jídlem jsou v Belgii mušle s hranolky (pommes frites), které jsou údajně původní belgickou specialitou. Vyrábí se zde také přes 1 000 značek piva.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Belgie

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?